Robert Lanza, profesor Medicinskog fakulteta Vejk Forest u Severnoj Karolini, tvrdi da odgovor na pitanje da li ima života posle smrti, koje zaokuplja filozofe, naučnike i vernike, krije u kvantnoj fizici, a naročito teoriji biocentrizma.
Prema njegovim rečima, dokaz o tome da život posle smrti zaista postoji sadržan je u ideji da je predstava o smrti samo fragment naše svesti.
Na svom vebsajtu Lanca objašnjava da predstava o smrti kakvu poznajemo "ne može da postoji u realnom smislu", da smo tokom dugog vremena naučeni da prihvatimo "ideju o umiranju", ali da ona postoji samo u našim umovima.
"Svet postoji samo zbog svesti pojedinca o njemu. Život i biologija su od ključnog značaja za stvarnost, koja zauzvrat stvara svet. Svet, međutim, ne stvara život. To važi i za vreme i prostor, koji su samo "oruđe uma"", tvrdi ovaj naučnik. Da bi dokazao da način na koji opažamo česticu može da utiče na njeno ponašanje, Lanca se poslužio eksperimentom sa duplim prorezom.
Kada naučnici posmatraju česticu koja prolazi kroz barijeru sa dva otvora, ona se ponaša kao projektil koji uvek prolazi kroz jedan prorez. S druge strane, kada je ne posmatraju česticu, ona se kreće kroz proreze poput talasa. Naučnici tvrde da ovaj eksperiment dokazuje da čestice mogu da se ponašaju kao dva odvojena entiteta, dovodeći u pitanje odavno definisane predstave o vremenu i opažanju.
Profesor Lanca tvrdi da se ovo može jednostavnije objasniti pomoću boja: mi nebo možda doživljavamo kao plavo, ali kada bi ćelije našeg mozga bile izmenjene tako da nam nebo izgleda zeleno, postavlja se pitanje "da li je nebo zaista bilo plavo ili smo ga mi samo tako doživljavali".
Kada umremo, objašnjava profesor Lanca, naš život postaje "višegodišnja biljka koja ponovo počinje da cveta u multiverzumu".
- Život je avantura koja prevazilazi granice našeg pravolinijskog načina mišljenja - ističe on.