BEOGRAD - Svi se prave da to ne znaju.
Oko 100 dece svake godine završi u rukama trgovaca ljudima i za njih su vrbovanje, kidnapovanje, seksualno eksploatisanje, nasilno usvajanje, primoravanje na brak, krađa i prosjačenje gorka realnost!
Zastrašujuće
Slađana Jovanović, profesorka krivičnog prava, kaže da je trgovina maloletnicima u svakodnevnom porastu, a da su počinioci najčešće njihovi roditelji.
- Otmice nisu čest slučaj trgovine ljudima, već je to jedan suptilniji vid koji vodi ka prodaji ili rentiranju sopstvene dece. U pitanju su mahom disfunkcionalne porodice, neobrazovane, sa članovima koji su mentalno ili fizički bolesni. Imamo razne primere: majku koja je svoju jedanaestogodišnju ćerku prodala muškarcu za 100 evra, i to za brak, roditelje koji su rentirali malu decu za prosjačenje u Crnoj Gori, ali i otmicu devojčice od 13 godina usred bela dana na Adi Ciganliji - nabraja ona potresne sudbine.
Jovanovićeva naglašava da je problem to što centri za socijalni rad kontrolu unutar porodica i na terenu ne obavljaju temeljno. A kao „osetljive“ gradove navodi Novi Sad, Suboticu, Sremsku Mitrovicu, Vranje, Niš, Kraljevo i Kragujevac.
Ona navodi da su posledice nasilja i torture koju mališani prolaze katastrofalne, jer uz psihološke traume imaju i i ginekološke probleme, abortuse, infekcije, zaraze...
Zarada
Marijana Savić, predsednica NVO „Astra“, koja se bavi prevencijom i zaštitom žrtava trgovine ljudima, kaže da se one u najvećem broju slučajeva prodaju za sume koje dostižu 1.000 evra, a da trgovcu donose zaradu i do 100.000 evra.
- Srbija ima najveći broj identifikovanih žrtava u regionu, ali to ne znači da je taj problem ovde najprisutniji, nego da se s njim najdelotvornije suočavamo. Žrtve iz Srbije najčešće ostaju u zemlji, ali ih pored država u regionu pronalazimo i u Nemačkoj, Švedskoj, Italiji, Švajcarskoj, Francuskoj - priča ona.
Savićeva dodaje da su počinioci prvobitno roditelji, prijatelji, porodica, emotivni partneri i ljudi od poverenja, a da na kraju to postaju neznanci.
Mirko Vreća
VIŠE KRADU DEVOJČICE
Mirko Vreća iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima kaže za Kurir da jedino njihov centar daje status žrtve onima koji su prošli kroz trnovit put trgovine ljudima, a da je u prvih deset meseci 2013. godine bilo identifikovano 86 žrtava.
- Od toga je 30 maloletnika. Seksualno je eksploatisano 11 devojčica, šest je bilo prinuđeno na brak, na prosjačenje su primorane četiri devojčice i sedam dečaka, a na krivično delo dvojica - rekao je on.
Gde se deca najviše kradu
- Novi Sad
- Subotica
- Sremska Mitrovica
- Vranje
- Niš
- Kraljevo
- Kragujevac
Gde deca završavaju
- Nemačka
- Švedska
- Italija
- Švajcarska
- Francuska