PLAĆENICI: Bosanske vehabije ratuju u Siriji za 15.000 evra

Reuters
I žene iz BiH odlaze na ratište u Siriju, tako što se venčavaju, po šerijatu, sa ovim momcima i sa njima odlaze u sirijski pakao

SARAJEVO - Do sada je oko 60 državljana BiH otišlo da se bori u sirijskom građanskom ratu, a svi oni su se na taj korak odlučili zbog siromaštva.

Oni se bore na strani pobunjenika protiv režima Bašara al-Asada i svi oni pripadaju radikalnom islamističkom 1pokretu selefija (vehabija).

Pozivajući se na neimenovane izvore iz Ministarstva unutrašnjih poslova Federacije BiH, list navodi da je glavni motiv za odlazak na sirijsko ratište siromaštvo koje vlada u toj zemlji, a dobrovoljci koji odlaze u Siriju, među kojima ima i mladića od tek 20 godina, za to, navodno, dobiju oko 30.000 konvertibilnih maraka (15.000 evra).

Policija je došla do podatka da i žene iz BiH odlaze na ratište u Siriju, tako što se venčavaju, po šerijatu, sa ovim momcima i sa njima odlaze u "sirijski pakao". Neke porodice ovih devojaka, skoro maloletnih i uglavnom bez škole, koje su muževe upoznale i preko interneta, prijavile su takve slučajeve policiji, ali iz straha za njihove živote ne govore o tome javno. Neimenovani izvor je potvrdio da dobrovoljcima neko plaća i avionske karte, a porodica koja ostane dobija novac.

"Iz Slovenije lete u Beč, iz Beča u Istanbul, a iz Turske prelaze u Siriju", opisuje policijski izvor rutu putovanja do ratišta na kome su do sada život izgubila najmanje četvorica državljana BiH. Strahuje se, međutim, da bi broj poginulih mogao biti i veći, jer mahom menjaju imena, pa je nemoguće uvek ustanoviti da li je reč o državljaninu BiH. Policiji je jasno da postoji organizovana mreža koja dobrovoljce iz BiH šalje u Siriju. Postojeći zakoni, međutim, ne daju mogućnost sankcionisanja ovakvih postupaka.

Posebna opasnost je njihov povratak sa ratišta, jer su oni tada "tempirane bombe", rekli su u Federalnoj upravi policije. Organizatori odlaska, ni dobrovoljci ne mogu da budu optuženi za počinjenje krivičnog dela, pa je Ministarstvo bezbednosti iniciralo zakonske promene kojima bi se uvele kazne za takvo delovanje.

Lokalni mediji kao jednog od organizatora odlaska mladića na sirijsko ratište spominju Bilala Bosnića iz Bužima u severozapadnoj Bosni, koji, ujedno, važi za jednog od vođa selefijske zajednice u BiH.

Selefizam je ultrakonzervativna struja u islamu, a njegovi zagovornici su u BiH pronašli uporište tokom rata i u toj zemlji i sada deluje nekoliko njihovih jakih ogranaka. Najpoznatiji je onaj u selu Gornja Maoča u severnoj Bosni čiji je pripadnik bio i Mevlid Jašarević, koji je nedavno osuđen na 15 godina zatvora zbog terorističkog napada na američku ambasadu u BiH, 2011.godine. Dosta selefija u BiH dolazi iz Sandžaka i Austrije, a njihov broj se povećava, piše list.