Prvi predsednik SRJ Dobrica Ćosić, s vođom Albanaca Ibrahimom Rugovom je1993. godine dogovorio podelu Kosova i Metohije, ali je to sprečio Slobodan Milošević, otkriva šef diplomatije Ivan Mrkić.
Mrkić, koji je bio šef Ćosićevog kabineta, otkrio je da bi srpskoj strani pripalo nekih 30 odsto Kosova i deo Metohije.
"Kad je Ćosić bio predsednik, počela je da se razvija ideja da dođe do podele Kosova i Metohije. Ćosić je uspeo da s Rugovom dođe do nekih preliminarnih dogovora. Ali, nije se razgovaralo o statusu. Istraživalo se koje su sve mogućnosti i onda je u tome bilo napretka. Rugova je hteo neki dogovor, ali je sve sprečeno političkim okršajem između Miloševića i Ćosića. Sve je otišlo u bestraga po srpske interese", rekao je Mrkić.
Ćosić zatražio smenu Miloševića, pa je smenjen
Ministar spoljnih poslova je ukazao da je Ćosić smenjen kada je zatražio od Miloševića da se povuče s mesta predsednika Srbije, koji to nije prihvatio.
"Sporno je bilo to što je Dobrica bio uverenja da Slobodan Milošević treba da se povuče s funkcije predsednika Srbije i da ustupi mesto drugima iz svoje partije, da bismo dobili veću priliku za saradnju s inostranstvom. Predubeđenja su bila već toliko čvrsta da je Ćosiću izgledalo da sa Slobodanom na čelu Srbije nećemo uspeti nikad da preokrenemo to razmišljanje. Posle se ispostavilo da su SAD i druge države s Miloševićem pravile jasne aranžmane i ulazile u dogovore", naveo je Mrkić, ali i dodao da bi bilo puko nagađanje reći da su Milošević i Amerikanci zajedničkim snagama smenili Ćosića.
A kako je reagovao "otac nacije" kad ga je Milošević smenio, Mrkić za kaže:
"Iskreno, nas dvojica smo se posle sednice u Skupštini smejali bar pola sata tu noć kad je smenjen. Mi smo se smejali, kao što to rade srednjoškolci u gimnaziji kada je nešto smešno. Osetili smo olakšanje. To je bila ogromna odgovornost, da sve radite najpravičnije, po propisima, a u onakvoj turbulenciji, dok ratovi traju. Mislim da je Ćosić tada rekao: "Ma, ima Boga, dobro je da više ne idem kroz ovo", iako je on bio spreman na žrtvovanje".
Mrkić je ukazao da je Ćosić bio nagovoren da preuzme ulogu predsednika SRJ, kao i da Dobrica to nije s velikom voljom prihvatio. Šef diplomatije je naveo da Ćosić uopšte nije sarađivao s Mirom Marković.
Milošević nije imao ni cent na Kipru
Mrkić je prvi put govorio o svom diplomatskom angažmanu na Kipru krajem devedesetih, gde je bio otpravnik poslova i ambasador. On je odbacio optužbe da je bio čuvar Miloševićevog trezora na Kipru.
"To su izmišljotine, jer Milošević nije imao nijedan cent na računu kiparskih banaka, a kamoli trezor. Kipar je u to vreme preuzeo ulogu Bejruta, kojeg je potresao građanski rat, i postao je svojevrstan most između Bliskog istoka, istoka Evrope i ostatka sveta. I primao je ljude iz svih krajeva sveta. Zato je stvorena fama o tom čuvenom "bankarskom centru" Slobodana Miloševica na Kipru. Ali, tvrdim - taj njegov 'trezor' nije postojao", naglasio je Mrkić i otkrio da je Milošević iznosio pare u Ameriku, a ne Kipar.