Vodi se rat za vazdušni prostor iznad Istočnog kineskog mora

RASTU TENZIJE: Kinezi na nišanu držali avione SAD i Japana!

Foto: Shutterstock
Nakon što je Peking zonu iznad ostrva oko kojih se spori sa Japanom proglasio svojom, tuda su prošle letelice Amerikanaca i Japanaca, što je razbesnelo kineske vlasti

PEKING - Demonstracija sile.
Kina je poslala ratne avione u svoju novouvedenu zonu protivvazdušne odbrane iznad Istočnog kineskog mora, a nakon što su se američke, južnokorejske i japanske letelice namerno kretale kroz taj prostor odbijajući da prihvate pravila koja je Peking nametnuo.

Tenzije su nastale zbog spora kineskih vlasti s Japanom u vezi sa ostrvima na koja obe zemlje polažu pravo, a situacija se dodatno pogoršala kad su kineski avioni juče, tokom proletanja američkih i japanskih pilota, njihove letelice sve vreme pratili i držali na nišanu.

Na oprezu

Odmah nakon što su saznale da su strane letelice upale u vazdušni prostor Kine, vlasti te zemlje naredile su da se po hitnom postupku u vazduhu nađe i nekoliko njihovih aviona Su-30 i J-10. Tako su dve američke špijunske letelice i 10 japanskih F-15 sve vreme tokom leta na repu imali kineske lovce.

- Kinesko vojno vazduhoplovstvo će ostati u stanju visoke pripravnosti i preduzeće mere kako bi zaštitilo kineski vazdušni prostor - rekao je Šen Jinke, portparol kineskog vojnog vazduhoplovstva.

Kineska agencija Sinhua je, pozivajući se na Jinkea, izjavila da je ta zemlja i u četvrtak poslala u patrolu nekoliko vojnih aviona i jedan za rano upozoravanje. U izveštaju nisu precizirane akcije letelica nad ostrvima koja je Peking proglasio kineskim, dok na njih pravo polažu i Japan i Tajvan.

Inače, Kina je u subotu objavila mapu protivvazdušne odbrane za zonu Istočnog kineskog mora koja uključuje sporna ostrva. Njih Kinezi nazivaju Djaoju, a Japanci Senkaku. Nakon toga, zvanični Peking upozorio je da će ubuduće svi avioni morati da obaveste kineske vlasti o preletanju tog prostora, a protiv onih koji se ne identifikuju ili ne postupe po zahtevu biće primenjene odbrambene mere po hitnom postupku.

Amerikanci započeli

Amerikanci su nakon toga prvi poslali svoje avione preko ostrva, a njihov primer sledile su i južnokorejske i japanske vlasti.

Ekstremna japanska levica
MINIRALI OKOLINU BAZE KOD TOKIJA

Nekoliko projektila iz improvizovanog minobacača ispaljeno je u blizini američke vazduhoplovne baze „Jokota“ kod Tokija, a sumnja se da su to učinili pripadnici jedne od malih japanskih ultralevičarskih grupa. Zasad niko nije preuzeo odgovornost za incident, u kojem nema povređenih, a nije pričinjena ni materijalna šteta. Japanski mediji javili su da su projektili ispaljeni svega nekoliko sati nakon hapšenja istaknutog pripadnika levičarske radikalne frakcije, kao i da se sličan scenario desio pre četiri godine kad je policija izvršila raciju na skrovišta iste levičarske grupe.

Činjenice
SUKOB OKO OSTRVA TRAJE VIŠE OD VEKA

- sporna ostrva Japanci zovu
Senkaku, a Kinezi Djaoju
- Kina i Tajvan tvrde da su ona bila u vlasti Kine još od 1534.
- Japan je preuzeo kontrolu nad ostrvima u ratu od 1894. do 1895.
- spor se zahuktao kad su 1968. na njima otkrivene naftne rezerve
- nakon Drugog svetskog rata,
teritoriju su do 1971. kontrolisale SAD, kad su vlast predale Japanu, što Kina i Tajvan ne priznaju