Igrači dobijali i po 25.000 evra

ULAGALI I DO 300.000 EVRA: Albanci su plaćali za nameštanje rezultata

Foto: Kurir Austrija
Novac je fudbalerima posle uspešno obavljenog zadatka isplaćivan na odmorištima na auto-putu, ali i na parkinzima, a u posebnim slučajevima po premije su išli čak u Tiranu

Nisu žalili para.

U nameštanje fudbalskih utakmica u Austriji ulagano je i do 300.000 evra, a igrači koji su učestvovali u fingiranju rezultata dobijali su i po 25.000 evra. Nalogodavci traženog rezultata bili su iz Albanije. Ovo su podaci koje je APA dobila iz protokola posle saslušanja jednog od osumnjičenih.

Sve počelo 2008.

Igrači Kapfenberga su 2008. godine uspeli da vrbuju dovoljno ljudi i nameste rezultat utakmice, odnosno izgube na svom terenu s razlikom od dva gola protiv Rapida. Takođe, 23. oktobra 2010. četvorica fudbalera Kapfenberga udružila su se i garantovala poraz svoje ekipe od Šturma. Rezultat je na kraju bio 0:4 za goste iz Graca. Novac se isplaćivao uglavnom na odmorištima na auto-putu, ali i na raznim parkinzima. U posebnim slučajevima po premije su išli čak u Tiranu.

Dešavalo se ponekad da manipulacija na utakmici i ne uspe, kao u decembru 2011, kad je Kapfenberg trebalo da izgubi od Rapida sa dva gola razlike, ali gosti iz Beča promašili su nekoliko odličnih šansi za gol, tako da je utakmica završena rezultatom 0:0. Mafijaši su se kladili na ovu utakmicu i uložili oko 300.000 evra, a kad su izgubili uložen novac, jedan od fudbalera imao je ozbiljan problem. U Tirani mu je oduzet pasoš i držan je čitavu noć zaključan u hotelskoj sobi.

„Sledećeg dana su me odveli kod notara, gde sam potpisao neki papir, na kojem je pisalo da sam pozajmio 200.000 evra i da taj novac moram da vratim u naredna dva-tri meseca“, rekao je okrivljeni igrač u svom iskazu.

Posle toga je uspešno namešteno nekoliko utakmica, kao što su Kapfenberg - Inzbruk 0:1 i Kapfenberg - Salcburg 0:1, čime su svi učesnici u kladioničarskom skandalu bili zadovoljni. A onda je u leto 2012. Kapfenberg ispao u drugu ligu, pa su se osumnjičeni okrenuli ka nameštanju Grodigovih utakmica. Međutim, na njihovu nesreću, usledila je serija neuspešnih manipulacija okrivljenih, kao što je utakmica između Grodiga i Lustenaua, koja je trebalo da bude završena porazom domaćih od dva gola razlike, ali rezultat je na kraju bio 2:2.

Krenulo po zlu

Dve poslednje utakmice u novembru ove godine nisu završene kako je planirano. Grodig nije izgubio ni protiv Volfsbergera niti protiv Rapida, posle čega su počela i prva hapšenja, a na videlo je izašao ovaj kladioničarski skandal. Ovde se postavlja pitanje zašto se fudbaleri uopšte klade, i to još protiv sopstvenog tima. Jedno od objašnjenja ovog problema je mala zarada u profesionalnom fudbalu u Austriji. Igrači u Bundesligi zarađuju mesečno oko 2.500 evra, a u Erste ligi 1.500 bruto.

Lampert tvrdi
KLADIO SE I TABOGA

Bivši fudbaler Johan Lampreht tvrdi da se i sam Dominik Taboga, bivši fudbaler Grodiga, kladio protiv svog tima. Dan pre utakmice protiv Rapida Taboga je Lamprehtu dao 1.000 evra kako bi se kladio protiv Grodiga: 500 evra na pobedu Rapida i 500 evra na pobedu Rapida sa dva gola razlike, međutim, iako je Taboga u 85. minutu skrivio jedanaesterac, rezultat je bio nerešen (2:2).