Da nesreća bude što manje.
Mladi košarkaš Crvene zvezde Luka Mitrović imao je sreće posle povrede kolena. Umesto operacije lekari su uspeli da mu fiksiraju koleno, koje je posle nezgodnog doskoka iskočilo iz svog ležišta. Iako je povreda na prvi pogled delovala stravično, mladi Mitrović će uz mirovanje i terapiju za mesec-dva ponovo na parket.
Mnogi sportisti su s terena iznošeni s pokidanim ukrštenim ligamentima kolena, slomljenog nosa, iščašenih ruku, nogu i prstiju, polomljenih vilica... Današnji vrhunski sportisti izloženi su nadljudskom naporu, za koji nisu uvek 100 odsto spremni.
Glavni uzroci sportskih povreda, kako kažu lekari, jesu mehaničke sile koje deluju, uz jak fizički napor. Najvažnija je prevencija, što bi trebalo da zna svaki trener i sportista, a ona se sastoji od: dobre pripremljenosti, adekvatnog trenažnog procesa, kvalitetnog zagrevanja i istezanja, dobrog terena i dobre zaštitne opreme.
Najstravičnije sportske povrede u prošlosti
Klint Malarčuk
Kanađanin je kao golman Bafalo Sejbersa 1989. dobio udarac od protivničkog igrača Stiva Tatla klizaljkom u vrat, što mu je preseklo vratnu arteriju. Pravo je čudo što je uopšte preživeo s obzirom na to koliko je krvi izgubio. Čak 11 gledalaca se onesvestilo, dvoje je pretrpelo srčani udar, a tri igrača su odmah povratila po ledu. Život mu je spasao trener Džim Pizuteli, koji je u Vijetnamskom ratu bio vojni bolničar. Vlastitim prstima je pritisnuo karotidu i time zaustavio krvarenje do dolaska doktora. Ranu su mu zatvorili sa više od 300 šavova.
Henrik Larson
Švedski fudbaler je u dresu Seltika oktobra 1999. godine zaradio dvostruki prelom potkolenice. Medicinski rečeno, stradali su mu fibula i tibija. Zanimljivo je da Henrik Larson nije stradao posle faula igrača Liona Serža Blana, već mu je noga pukla pošto je u trku loše stao. Pauzirao je osam meseci, a na teren se vratio bolji nego ikad. Njegovu karijeru obeležile su brojne povrede, a najteže su bile navedena u dresu Seltika, te dok je igrao za Barselonu i za Helsinborg, kada je slomio čašicu kolena i u 37. godini morao da završi karijeru.
Evald Linen
Pre 32 godine na utakmici Arminije i Verdera nastradao je ovaj nemački fudbaler. Posle brutalnog starta Norberta Zigmana nesrećni Linen ostao je da sedi na terenu i jauče. Njegove bolne krike do dolaska medicinske ekipe čuo je ceo stadion. Linen je imao otvorenu rasekotinu na levoj butini u dužini od 25 centimetara.
Lekari su mu stavili 23 šava, a Nemac je posle četiri nedelje počeo s laganim treninzima. Napadač je tužio Zigmana i trenera Verdera Ota Rehagela za pokušaj ubistva, ali je izgubio na sudu.
Mihael Štih
Nemački teniser je zaradio tešku povredu zgloba na turniru u Beču 1995. godine u meču protiv Toda Vudbridža. Krenuo je na jednu bezazlenu skraćenu loptu, a onda mu je pri proklizavanju pukao zglob leve noge. Štih je zapomagao i držao se za povređenu nogu. Prizor koji su televizije prikazivale tih godina bio je stravičan jer je njemu stopalo bukvalno otišlo, a ligamenti zgloba bili su mu skroz pokidani. Posle te povrede nikada više nije mogao da postigne vrhunske rezultate u tenisu. Nemac je žestok kritičar kalendara ATP.
Karol Bijelicki
Poljski rukometaš Karol Bijelicki ostao je bez oka posle duela s Hrvatom Josipom Valčićem u junu 2010. godine. Naizgled bezazlen duel u prijateljskom meču između dve reprezentacije koštao je beka levog oka. Iako su lekari odmah uleteli na teren i pružili mu pomoć, mogli su da konstatuju da će ostati invalid do kraja života. U kratkom periodu dva puta je operisao oko. Iako je prvo odlučio da prekine karijeru, vratio se rukometu mesec dana kasnije. I danas igra za Poljsku i nemački klub Rajn-Nekar, ali sa zaštitnim naočarima.