U ŽURBI: Hrvati menjaju ustav da spreče referendum o ćirilici?
ZAGREB - Ustavnim promenama Hrvatska vlada želi da spreči održavanje referenduma o ćirilici pre Božića.
Usuglašavanja, međutim, još traju, a čeka se konačan stav Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB), čiji su čelnici juče imali važan sastanak u Mostaru sa Branimirom Glavašem.
Neophodno je, kako navodi ovaj provladin dnevnik, još do kraja precizirati upravo odredbe koje se odnose na referendum.
“Sabor će nastaviti da radi i nakon 15. decembra, kad završava redovno jesenje zasedanje, a osim brojnih, još neraspravljenih tačaka dnevnog reda razlog su ustavne promene”, piše list.
Plan parlamentarne većine je da se o izmeni Ustava u parlamentu glasa 20. decembra.
“To je želja Kukuriku koalicije da nove odredbe, kojima će se ograničiti broj pitanja o kojima je moguće raspisati referendum, stupiti na snagu što pre, kako bi se sprečilo referendumsku inicijativu Stožera (štaba) za obranu hrvatskog Vukovara”, piše list.
Premijer Zoran Milanović je u ponedeljak sa HDSSB-ovcima o ustavnim promenama razgovarao u Osijeku, gde je prisustvovao svečanoj sednici gradske skupštine.
Navodno je dogovor vrlo blizu, posebno nakon što je premijer objavio u Osijeku da će u Ustav ući formulacija o regionalnoj samoupravi, na čemu je insistirao HDSSB. Neophodo je još do kraja precizirati upravo odredbe koje se odnose na referendum.
Ali, u Kukuriku koaliciji još su uzdržani, svesni koliko je krhka, heterogena dvotrećinska većina koja bi promenu Ustava trebalo da izglasa bez najuticajnije opozicione partije HDZ.
Dok ne bude podignuta najmanje 101 ruka i dok predsednik Sabora Josip Leko ne proglasi da je Ustav promenjen, nećemo biti sigurni da će se to dogoditi”, rekao je “Novom listu” neimenovani funkcioner većinske koalicije.
Sa HDSSB-om i Hrvatskim laburistima bi, kad bi se sve idelno poklopilo, promena Ustava imala podršku 106 zastupnika.
Ali, na primer, Jadranka Kosor 20. decembra boravi u Berlinu na, kako je rekla, za nju važnom međunarodnom skupu na kojem će učesvovati niz bivših predsednika I premijera, a predviđeno je da ona na tom skupu I govori.
U slučaju da sve ipak prođe kako je planirano, primena odredbe kojom se ukida zastarevanje za teška ubistva amandmanom će biti odložena do 1. Januara 2014. godine.
Na taj način bi se, dodaje se, izbegla primedba da se Ustav menja kako bi se pre Nove godine, kad na snagu stupaju izmjene Zakona o pravosudnoj saradnji, omogućilo pokretanje postupka protiv Josipa Perkovića i tako stvorile pravne pretpostavke za odbijanje njegovog evropskog naloga za hapšenje.