Matijas Štrolc za Kurir: Crno nam se piše!

Austrija je u proteklih pet godina postala siromašnija, depresivnija i apatična, kaže za Kurir Matijas Štrolc

BEČ - Nije optimista.
Austrija je u proteklih pet godina postala siromašnija, depresivnija i apatična, kaže za Kurir Matijas Štrolc (Matthias Strolz). Šef NEOS zapravo ovom izjavom daje prognozu, jer govori iz perspektive 2018. godine, kad će biti sledeći savezni izbori.

Štrolcova petogodišnja prognoza nije nimalo optimistička.

- Stanovništvo Austrije će izgubiti današnji osećaj da državi ide dobro. Crveno-crna koalicija će nastaviti da vrda i odlaže rešenja. U 2018. će SPÖ i ÖVP izgubiti većinu u parlamentu. To će biti kraj ere duge sedam decenija - naglašava Štrolc.

Opasna prosečnost

NEOS je partija čija je boja ružičasta, politička snaga koja u Austriji iskazuje najviše elana. Osim toga što kritikuju stanje u koje su dosadašnje vlade dovele Austriju, neosovci pokušavaju da budu i „ružičasti svetionik“ za državu. Po NEOS, pet je glavnih područja u kojima će delovati: obrazovanje, penzije, poreski sistem, reforma demokratije i federacije i odnos prema Evropi (EU).

- U obrazovanju neće doći do velikog napretka - prognozira Štrolc. Partijska knjižica ostaje do 2018. najvažnija školska knjiga. Međunarodne studije kvaliteta obrazovanja smeštaju Austriju među jedva prosečne države. Samo je pitanje vremena kad će se ovakva prosečnost preobraziti u prosečnost u privredi - kaže lider NEOS.NEOS želi da se „deci daju krila“, da škola nije koncentrisana u prvom redu na njihove deficite, već na potencijale, da se ne pita odakle je neko, nego šta bi hteo da uči, da radi, da bude u životu...

- Učiteljska profesija mora postati jedna od najuglednijih u državi - ponavlja Štrolc. Kod penzija NEOS prognozira da sa sadašnjim sistemom sve veći problem neće moći da se reši. - Doći ćemo u situaciju da će 40 odsto saveznog budžeta odmah odlaziti na finansiranje duga i pokrivanje manjka penzionih fondova - upozorava Štrolc.

Uvesti penzioni sistem kao u Švedskoj

NEOS se zalaže za uvođenje fleksibilnog sistema, sličnog onom u Švedskoj. Tamo građani sami odlučuju kad će ići u penziju na osnovu svog penzionog konta. Poreski sistem takođe vapi za reformama.

- Austrija se već sada sa 45 odsto poreza i doprinosa u ukupnom prometu nalazi u vrhu međunarodne rang liste - kaže Štrolc. Cilj NEOS je da se to smanji na 40 odsto do 2018. Predlog svog poreskog modela NEOS najavljuje za 2014.

Kad je reč o reformi demokratije i državne administracije, NEOS traži da se 75 odsto poslanika bira direktno, zatim da već 10 odsto glasača bude dovoljno za pokretanje opštenarodnog referenduma i štošta drugo što će građanima pružiti osećaj da zaista utiču na političke odluke.

Neosovci su i zagovornici evropskog puta.

- Evropa je rešenje, ona nije problem - naglašava šef NEOS. - Od zajednice povezane sudbinom postaćemo zajednica povezana šansama. Evropa postaje veliki globalni igrač - najavljuje Štrolc.