BEOGRAD - Antikorupcijska liga Balkana predala je dokumentaciju o kiparskim parama i Tužilaštvo za organizovani kriminal će kada se upozna sa materijalom doneti odluku o tome šta će raditi, rekao je Miljko Radisavljević, tužilac za organizovani kriminal.
Antikorupcijska liga Balkana tvrdi da je Dinkić na Kipru pronašao džavni novac Srbije, i to 18 milijardi evra, koji nije prosledio na račun državnog budžeta, već na tajne račune Hipo banke.
Liga tvrdi da je, prema toj dokumentaciji, Dinkić samo na ""Mobtelu" oštetio državu za 500 miliona efektive iz zemlje.
Dokumentacija, kako se navodi, sadrži 2.500 strana. Prema rečima Darka Trifunovića, publiciste i profesora na beogradskom Fakultetu za bezbednost, deo dokumentacije koja je predata, Dinkić je označio sa „strogo poverljivo“, a ona, kako kaže, ukazuje da je na Kipru pronašao novac građana Srbije.
"Dokumenti koje smo predali ukazuju da je Dinkić u vlasničku strukturu "Mobtela", koji je prethodno oduzeo Bogoljubu Kariću, uvukao austrijskog biznismena Martina Šlafa, sa kojim je formirao zajedničku firmu čiji je osnivački kapital 130 miliona evra", naveo je Trifunović.
Od tih 130 miliona, 90 je otpalo na vlasništvo Srbije, na opremu, repetitore, a ostalo je bio navodno Šlafov kapital, za koji mu je Dinkić, isplatio na ime učešća 500 miliona evra iz budžeta i time oštetio Srbiju za pola milijarde.
Trifunović naglašava da su Tužilaštvu predati podaci o Slavici Đukić, rukovodiocu trezora Beobanke, koja je, kako ističe, policiji sama izjavila da je 1995. i 1996. godine izneto 500 miliona efektive iz zemlje, i da je ona potpisivala sve te naloge.
""Ukazali smo da je efekat „delovanja Dinkića i njegove organizovane kriminalne grupe takav da u Srbiji ne postoji firma ni privredni subjekat, ni fabrika u kojoj nije došlo do sistemskog urušavanja i pljačke državne imovine"", rekao je Trifunović.
URS i Mlađan Dinkić su, po obelodanjivanju ove navodne afere, saopštili da Antikorupcijska liga Balkana „iznosi gomilu neistina“ i da će podneti tužbu protiv njih.
Trifunović je naveo da je tužiocu ponuđen kontakt sa austrijskim istražiteljima iz afere „Hipo“ od kojih su dobili značajnu dokumentaciju. Navodno, iz te dokumentacije se vidi kako su kapital sticali srpski tajkuni, kako su podizali kredite od Hipo banke bez ikakve garancije.
Princip je bio jednostavan, u Hipo banci je otvaran tajni račun na kome su bile kiparske pare građana Srbije koje je Dinkić pronašao i umesto u budžet Srbije poslao ih u Hipo banku, rekao je Trifunović i istakao da su onda lokalni tajkuni uzimali kredite bez ikakvih garancija i nikad ih nisu ni vratili, a banka je imala kao garanciju taj tajni račun.
Hipo Alpe Adria banka negirala je navode predstavnika Antikorupcijske lige Balkan da je preko računa u ovoj banci obavljan transfer novca Slobodana Miloševića.
„Već samo na osnovu visine pomenute svote takav poduhvat može biti isključen", saopštio je portparol banke Nikola Donig.