Iznenada ste osetili neprijatno peckanje tokom mokrenja. Ponadali ste se da je kratkotrajno jer ste samo preterali s gaziranim pićima. Međutim, taj neprijatan simptom ne nestaje, zbog čega vam postaje teška i pomisao da odete do toaleta. Da stvar bude gora, kada ispraznite bešiku, i dalje imate osećaj da to niste uradili, a s vremena na vreme preseče vas i oštar bol u donjem delu stomaka. Te simptome nikako ne bi trebalo da zanemarite jer mogu ukazati na bakterijsku upalu mokraćnih kanala. Ukoliko se ne leči, može preći na bubrege i izazvati teške posledice.
Veliki broj ljudi suočava se sa upalom mokraćne bešike, poznate i pod nazivom cistitis. Osim toga, muke sa urinarnim kanalima i organima može da zada i prisustvo većeg broja bakterija, među kojima je najčešća i najupornija ešerihija. Ukoliko se blagovremeno i potpuno ne izbaci iz organizma, infekcija će se ponavljati i po nekoliko puta u toku godine i na taj način narušavati imunološki sistem.
Upale mokraćne bešike i kanala, kao i bubrega, mogu biti bakterijske i nebakterijske. Kod akutne upale mokraćne bešike simptomi su često mokrenje uz osećaj peckanja i bolnog pritiska, a kasnije se mogu javiti i groznica, krv u mokraći, pa i bolovi u leđima, ukoliko se infekcija proširi na bubrege. Bol može biti toliko jak da deca, pa i odrasli, odlažu mokrenje, što, naravno, pogoršava stanje.
Stručnjaci upozoravaju da je zato veoma važno reagovati na vreme i sprovesti adekvatno lečenje, jer ako se upala ne sanira potpuno, može preći u hronični oblik, čije lečenje traje mnogo duže.
Upala bešike i mokraćnih kanala zadaje prave muke
Objavljeno
09.12.2013. 13:57h
→ 26.05.2017. 0:46h
Simptomi oboljenja su neprijatno peckanje pri mokrenju, uporan osećaj neispražnjene bešike i tup bol u donjem delu stomaka, a to ne treba zapostaviti