Advokatska komora Austrije: Sudovi diskriminišu siromašne i strance!
BEČ - Sistemski problemi.
Advokatska komora Austrije upozorila je ove nedelje na sve veći rast društvene nepravde u zemlji. Advokati su alarmirali javnost konstatacijom da pravda u Austriji sve više postaje dvoklasna, pri čemu su žrtve socijalno ugroženi i migranti koji ne znaju dobro nemački, među kojima je i jedan broj osoba s prostora Balkana.
Birokratija
- Sudska i svaka druga vlast se sve lošije odnosi prema onima kojima je potrebna državna pomoć u sudskim i drugim pravnim slučajevima - upozorava dr Rupert Volf (Rupert Wolff), predsednik Advokatske komore Austrije, koji je pravnim stručnjacima prezentovao 40. izveštaj o percepciji stanja Advokatske komore Austrije.
U praksi je očigledna sve veća nekooperativnost, birokratizam i neprijateljsko ponašanja pravne vlasti u procesnim postupcima protiv građana. Teško je pribaviti neophodne dokumente, termini na sudu se ne saznaju pravovremeno, ne daje se zakonom propisano vreme za pripremu slučaja, ignorišu se molbe za odlaganje.
Takođe, visoke sudske takse mnogim građanima onemogućuju pristup do pravde, zaključila je komora.Ona je saopštila i da je neprihvatljivo da se ljudi iz jednog istražnog zatvora prebacuju u drugi, a da njihovi advokati o tome nisu obavešteni. Ovakvu praksu austrijski advokati su već više puta kritikovali, ali je ona, očigledno, nastavljena.
- Na taj način otežava se kontakt advokata s klijentom i saseca njegovo pravo na pošteno suđenje. Ako se podmeću balvani pod noge onim ljudima koji na najteži mogući način doživljavaju pravni sistem, to znači da idemo u pravcu dvoklasne pravde - upozorava Volf.
Deca odrasla dok je sud tražio staratelja
Ipak, ako se uporedi sa ostalim državama sveta, austrijsko sudstvo je izuzetno dobro, naglašava se u izveštaju. Medutim, Volf dodaje:
- Naš izveštaj o percepciji stanja pokazuje grafikon povišene temperature pravne države. Delotvorna terapija može da se sprovede samo na bazi redovnog iskazivanja stanja.
Advokati smatraju da austrijski pravni sistem ima slabosti u nekim područjima.
- Pravda mora da bude slepa kad je reč o uticajima sa strane, a istovremeno ne sme da bude slepa kad je reč o reakciji na konstruktivne kritike. Jedno od kritikovanih područja je i bezrazložno odlaganje mnogih postupaka.
U jednom slučaju sud pet godina nije bio sposoban da donese odluku o starateljstvu. Odluku sada više nije moguće doneti jer deci kojom se sud bavio više ne treba staratelj - u međuvremenu su postala punoletna. To je jedan od primera iz izveštaja austrijskih advokata.
Do nepotrebnih zastoja često dolazi i zato što sudovima treba neverovatno mnogo vremena da angažuju veštake.
Ipak, glavni uzrok spore sudske prakse je hroničan nedostatak kadra, pre svega sudija, pisara, a pojedine sudiju su preopterećene obimnim slučajevima.
Austrijska advokatska komora kritikuje i vlast, ukazuje da se „danas u državi sve više upražnjava praksa donošenja zakona u kojoj dominira vlada, a ne parlament“. Udruženje advokata slaže se s opozicionim partijama o pitanju parlamentarnih istražnih komisija. Smatraju da bi i parlamentarna manjina trebalo da ima pravo da ih formira. To bi bilo u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, podsećaju austrijski advokati.
Loše plaćena praksa
BITI SUDIJA VIŠE NIJE ATRAKTIVNO
Volf upozorava i da poziv sudije sve više gubi na atraktivnosti, zbog skraćene i loše plaćene sudske prakse.
- Postoji čak opasnost da uskoro sudstvo neće moći da dođe do natprosečno dobrog kadra.