STRAH OD APOKALIPSE: Supervulkan u Jeloustounu jači nego što se mislilo!
Nacionalni park Jeloustoun spolja deluje mirno i idilično, međutim, ono što je ispod njega šokiralo je naučnike.
Supervulkan koji leži ispod Nacionalnog parka Jeloustoun u SAD je mnogo veći nego što se do sada mislilo, saopštili su naučnici. Novo istraživanje pokazalo je da je komora za magmu oko 2,5 puta veća od dosadašnjih procena. Naučnici su utvrdili da je ova pećina duža od 90 kilometara i da sadrži od 200 do 600 kubnih kilometara istopljenih stena. Izmereno je da je komora debela od dva do 15 kilometara.
Ova otkrića predstavljena su na sastanku Američke geofizičke unije u San Francisku.
Profesor Bob Smit sa Univerziteta u Juti izjavio je da su naučnici dugo radili na ovoj temi i da su uvek mislili da bi supervulkan mogao da bude nešto veći, ali da je ovo otkriće zapanjujuće.
Ukoliko bi jeloustounski supervulkan proradio danas, posledice bi bile katastrofalne.
Njegova poslednja velika erupcija desila se pre 640.000 godina i poslala je pepeo preko Severne Amerike, što je uticalo na klimu čitave planete. Naučnici su u istraživanju koristili mrežu seizmometara postavljenih oko parka, kako bi izradili mapu komore za magmu.
"Snimali smo zemljotrese u Jeloustounu i okolini i merili seizmičke talase dok su putovali kroz tlo. Talasi putuju sporije kroz vreli u delimično istopljeni materijal. Tako možemo da izmjerimo ono što je u dubini", rekao je doktor Džejmi Farel sa Univerziteta u Juti.
Naučnici ne znaju kada će se dogoditi nova erupcija vulkana u Jeloustounu. Neki vjeruju da kolosalna erupcija već kasni, odnosno da se dešava otprilike svakih 700.000 godina. Profesor Smit kaže da je potrebno doći do dodatnih podataka, zato što su do sada bile samo tri erupcije – pre 2,1 miliona godina, pre 1,3 miliona godina i pre 640.000 godina.