ZAMALO: Izbegnut sudar kineskog i američkog broda
VAŠINGTON - Američka krstarica sa vođenim raketama "USS Kaupens" za dlaku je izbegla sudar u Južnokineskom moru sa kineskim ratnim brodom koji plovi u blizini jedinog kineskog nosača aviona "Liaoning", saopštila je američka Pacifička flota.
Pored kineskog nosača aviona, koji tek treba da bude u potpunosti naoružan i koji se zasad koristi kao platforma za obuku, plovili su prateći brodovi, među kojima dva razarača i dve fregate, tokom njegovog prvog raspoređivanja u Južnokineskom moru prošle nedelje.
Jedan od brodova iz pratnje kineskog nosača aviona manevrisao je 5. decembra u blizini američkog broda "Kaupens", koji je, da bi izbegao sudar, bio primoran na manevar.
"Na kraju su efikasna komunikacija između američke i kineske posade i manevrisanje oba broda omogućili bezbedan prolazak brodova", rekao je neimenovani američki vojni zvaničnik.
SAD su okararakterisale ovaj događaj kao "incident na visokom nivou" sa Kinom, kako je izjavio izvor iz Stejt departmenta za američki list "Stars end strajps", dok Peking još nije objavio nikakav komentar.
Američka mornarica je saopštila da je brod "Kaupens" izvodio redovne operacije slobodne navigacije kada se incident dogodio.
Peking redovno ulaže prigovore na američke operacije vojnog nadzora u njegovoj ekskluzivnoj ekonomskoj zoni, dok Vašington uporno tvrdi da SAD i druge zemlje imaju pravo da izvode rutinske operacije u međunarodnm vodama.
Kina je rasporedila nosač aviona "Liaoning" u Južnokineskom moru samo nekoliko dana nakon što je proglasila svoju zonu vazdušne odbrane koja pokriva vazdušni prostor oko grupe malih ostrva u Istočnokineskom moru koja su pod upravom Japana, ali na koja i Peking polaže pravo.
U trenutku kada vojna izričitost Kine diže regionalne tenzije, a posle incidenta sa američkim i kineskim vojnim brodovima u Južnokineskom moru, Japan i zemlje jugoistočne Azije pozvale su danas na slobodu kretanja u vazdušnom prostoru i na moru.
Japanski premijer Šinzo Abe i lideri Asocijacije zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) složili su se na samitu u Tokiju da je neophodno obezbediti takvu slobodu i mirno rešavanje sporova.
U saopštenju sa tog samita nije, međutim, kritikovana nova zona vazdušne odbrane Kine, koja je izazvala proteste Japana, SAD i Južne Koreje, navodi britanska agencija, uz podsećanje da mnoge članice ASEAN-a imaju duboke ekonomske veze sa Kinom.
Kina i nekoliko zemalja članica ASEAN-a polažu teritorijalno pravo u Južnokineskom moru, koje je bogato energetskim resursima.