Uspešan start

LUNARNA MISIJA: „Zec od žada“ počeo istraživanje Meseca!

Slanjem misije na Zemljin satelit Kina postala treća zemlja kojoj je to uspelo. Prvi astronauti stižu 2020. godine; Sletanje na Mesec jedan od najvećih tehnoloških izazova

PEKING - Novo osvajanje našeg satelita.
Kineski rover „Zec od žada“ uspešno je juče dotakao površinu Meseca i započeo tromesečno istraživanje Zemljinog satelita. On je ostavio duboke tragove na lunarnoj površini, saopštili su iz pekinškog centra za istraživanje svemira.
Rover težak 140 kilograma izdvojio se juče ujutru od sonde „Čang‘e-3“, koja se u subotu spustila na površinu Meseca.

Izazov

Do odvajanja je došlo sedam sati nakon sletanja. Ovaj rover će ispitivati geološku strukturu Meseca i tragaće za prirodnim resursima tri meseca, dok će sonda ispitivati mesto sletanja punih godinu dana. Misija je još jedan korak u ambicioznom svemirskom programu Kine, koja planira da pošalje čoveka na Mesec do 2020.

- Sletanje na drugi svet je i dalje veliki tehnološki izazov. Posebno je problematično sletanje na Mesec, koji nema atmosferu, pa je nemoguće korišćenje padobrana. Potrebno je koristiti raketne motore za sletanje, kao i spustiti se pod pravim uglom i pravom brzinom. Ako se sve to ne isplanira dobro, moguće je završiti u krateru ili na nekoj visokoj steni - kaže Piter Bond, konsultant svemirskih sistema „Džejn“.

Odličan program

On dodaje da su Kinezi napravili odličan svemirski program.
- Pažljivo razvijaju programe ljudskog leta, izgradnje svemirske stanice, istraživanja solarnog sistema... Njihovi pokušaji su uspešni i za 10-20 godina oni će možda preuzeti primat od Amerikanaca i Rusa - kaže Bond.

Letelica „Čang‘e“ naziv je dobila po imenu drevne kineske boginje Meseca, a lunohod po zecu koji je, prema kineskoj mitologiji, bio njen ljubimac. Za imena su Kinezi glasali na internetu. „Čang‘e-3“ je uspešno lansiran 2. decembra iz Centra za lansiranje satelita Sjičang u jugozapadnoj Kini.
Čudo... Prvi snimak sa Meseca