Verovali ili ne

NAJLUĐI SAOBRAĆAJNI PROPISI: Zabranjeno da starim gaćama perete auto!

Među neobičnim pravilima u saobraćaju ima onih koji su nekada možda i imali smisla, ali su u međuvremenu zastareli

Među neobičnim pravilima u saobraćaju ima onih koji su nekada možda i imali smisla, ali su u međuvremenu zastareli. Ima i onih za koje je prosto neverovatno da ih je neko uopšte izmislio, ali i onih koji nisu toliko besmisleni, koliko su neuobičajeni.

Na primer, u Velikoj Britaniji još uvek postoji pravilo po kome vozači taksi vozila u Londonu moraju da sa sobom nose "balu sena" i "torbu u kojoj se nalazi ovas". Ovaj uveliko zastareo propis datira iz perioda pre pojave motornih vozila, kada se prevoz putnika obavljao kočijama koje su vukli konji.

Danski vozači u obavezi su da pre nego što startuju automobil zavire ispod njega, kako bi proverili da se tamo slučajno ne nalazi neka osoba. Na Kipru postoji propis koji možda i nije toliko neobičan sa stanovišta bezbednosti, ali je specifičan za tu zemlju. Naime, tamošnjim vozačima nije dozvoljeno da konzumiraju bilo kakvu hranu ili piće dok upravljaju vozilom, a to se odnosi i na vodu.

Automobili u Luksemburgu obavezno moraju da imaju brisače vetrobranskog stakla, čak i ako samo staklo uopšte ne postoji na vozilu. Zakon u Rusiji predviđa kaznu za vozača ako vozi prljav automobil. Nije precizirano koliko vozilo mora da bude nečisto da bi kazna bila izrečena, ali propis donekle podseća na naše pravilo o "prljavim tablicama".

U Nemačkoj je zabranjeno ostati bez goriva na autoputu, a španski vozači koji imaju problem sa vidom, moraju u automobilu imati i rezervni par naočara, pored onih koje već imaju na sebi. U nekim gradovima u toj zemlji doneti su i specifični propisi o parkiranju automobila. Naime, predviđeno je da se vozila smeju parkirati na neparne datume samo na onoj strani ulice na kojoj se nalaze neparni kućni brojevi.

Vozači u Estoniji kao obaveznu opremu moraju imati dva klinasta komada drveta kako bi ih poturili ispod točkova i sprečili neželjeno pokretanje automobila u slučaju kvara, dok se u Francuskoj od vozača traži da poseduju alkometar u automobilu.

Na Filipinima ponedeljkom nije dozvoljeno voziti automobile čije se registarske tablice završavaju brojevima 1 i 2. Ovaj propis postoji i u nekim drugim zemljama poput Kine, koje pokušavaju da spreče zagušenje u saobraćaju u velikim gradovima. I u bivšoj Jugoslaviji je osamdesetih godina dvadesetog veka primenjivano slično pravilo, "par-nepar", kako bi se iz ekonomskih razloga smanjilo korišćenje privatnih automobila i potrošnja goriva.

Japan je uveo interesantan propis kako bi se pešaci zaštitili od nemarnih vozača, koji jeste neobičan, ali je svakako primeren. Naime, vozač će platiti kaznu u visini od oko 50 evra ako po kiši prođe automobilom kroz baru i pri tom isprska pešaka na trotoaru. Poznato je da su Sjedinjenje Države "utočište" nekih od najbesmislenijih i najzastarelijih lokalnih zakona uopšte, pa tako ni saobraćajni propisi nisu izuzetak.

Na primer, u Alabami je dozvoljeno voziti jednosmernom ulicom u suprotnom smeru, ako sa na prednjem delu vozila nalazi fenjer (!?). U toj saveznoj državi postoji i propis koji zabranjuje vozaču da upravlja vozilom sa povezom preko očiju.

Vozačima na sasvim suprotnom kraju SAD, u Aljasci, zabranjeno je da na krovu automobila voze privezanog psa.
Ma koliko to besmisleno zvučalo, zakonodavac u Kaliforniji predvideo je zabranu iskakanja iz automobila pri brzinama od 65 milja na sat (oko 105 km/h), a ženama u toj saveznoj državi zabranjeno je da upravljaju automobilom u kućnoj haljini.

U San Francisku nije dozvoljeno čistiti i prati automobil pomoću starog donjeg veša.

Tenesi i Kalifornija imaju slične, neobične propise kada je reč o vatrenom oružju i automobilima. Vozačima u te dve države zabranjeno je da pucaju na životinje iz automobila u pokretu. Ne zna se kako je zakonodavac u Floridi došao do formulacije sledećeg propisa koji glasi: Ako je slon privezan za parking-sat, njegov vlasnik dužan je da "uplati parking" za njega. U mestu Sarasota, takođe u Floridi, kazna za udaranje pešaka automobilom iznosi 78 dolara.

U gradu Marieta, u Džordžiji, nije dozvoljeno pljuvati iz automobila ili autobusa, ali jeste iz kamiona, dok će vas u Masačusetsu kazniti ako na zadnjem sedištu vozite gorilu. Kada smo već kod životinja, u Nevadi je zabranjeno jahati kamilu po autoputu.

Ne znamo da li policija zaista zaustavlja i kažnjava vozače koji u Denveru, u Koloradu, nedeljom voze crne automobile, ali takav propis još uvek je na snazi. Iako vozeći bicikl nije lako postići da jurite 65 milja na sat, u Konektikatu će biciklista biti kažnjen zbog prebrze vožnje ako prekorači ovu brzinu. U Montani, koja je poznata po stočarstvu, zabranjeno je ostaviti ovcu bez nadzora u kabini kamiona.

Ako je suditi prema zastarelim saobraćajnim propisima, prava žena vozača i dalje su ugrožena u nekim delovima SAD. U Nju Orleansu i u Memfisu postoji propis koji u slučaju da žena upravlja automobilom nalaže da ispred nje ide muškarac sa istaknutom crvenom zastavom u znak upozorenja.

Sa druge strane, zakon je zaštitio one koji dele pravdu u saobraćaju, pa je tako u Nju Džersiju zabranjeno mrštiti se na policajca ako zaustavi vaš automobil.