PREGOVORI SA EU 21. JANUARA: Korupcija i kriminal prve teme razgovora
BEOGRAD/BRISEL - Potvrdio i Rompuj!
Prva međuvladina konferencija sa Srbijom biće održana 21. januara sledeće godine, potvrdio je u petak Herman van Rompuj, predsednik Evropskog saveta. Prethodno su lideri EU potvrdili odluku koju je usvojio Savet ministara o početku pregovora.
I nemačka kancelarka Angela Merkel za nemačke medije izjavila je da su se svi šefovi država EU složili da se prihvati pregovarački okvir za Srbiju, ali i da su zadovoljni izvanrednim napretkom koji je postignut u dijalogu između Beograda i Prištine.
Merkelova zadovoljna
Kako je najavljeno iz sedišta EU, Uniju će na prvoj međuvladinoj konferenciji sa Srbijom predstavljati Grčka, koja 1. januara započinje šestomesečno predsedavanje.
Antonis Samaras, grčki premijer, naglasio je da naredni koraci moraju biti koordinisani sa ostalim članicama EU.
- Ali u januaru počinjemo pregovore sa Srbijom. Vrlo smo zadovoljni zbog toga - dodao je Samaras.Premijerka Slovenije Alenka Bratušak izjavila je da se nada da će ceo region ubrzati tempo približavanja Briselu.
- Zadovoljni smo što Srbija napreduje u evropskim integracijama - istakla je Bratušakova.
Ketrin Ešton, visoka predstavnica za spoljnu politiku EU, na marginama Samita takođe je prenela zadovoljstvo tokom procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji se pod njenim patronatom odvija već skoro tri godine.
- EU ni u jednom trenutku nije nametala rešenja, niti je pomenuto pitanje priznanja nezavisnosti Kosova - naglasila je Eštonova.
Nema priznanja Kosova
Pregovori će početi otvaranjem poglavlja koje može brzo da se privremeno zatvori, ali će EK odmah nastojati da što pre počnu pregovori o glavnim poglavljima - 23. i 24, koja se tiču vladavine prava, temeljnih sloboda, pravosuđa i suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala.
Štefan File, evropski komesar za proširenje, izjavio je da, iako se u pregovaračkom okviru pominje pravno obavezujući sporazum između Beograda i Prištine, to nikako ne znači i zahtev da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
- Ni pet članica EU nije priznalo Kosovo - naglasio je File.
Reagovanja na odluku EU o početku pregovora sa Srbijom
Tomislav Nikolić predsednik Srbije
Dobijanjem datuma za pregovore o članstvu sa EU otvorili smo novo poglavlje u svojoj istoriji. Sad će to biti uređena, stabilna država u kojoj se stvaraju uslovi za bolji život građana.
Hajnc Vilhelm ambasador Nemačke
Ovo je poseban dan za Srbiju jer se u Briselu određuje datum za početak pristupnih pregovora s Evropskom unijom. Veoma sam srećan zbog toga i zbog odluke koja je doneta.
Aleksandar Vulin ministar bez portfelja
Za dobijanje datuma za pregovore zaslužni su kosovski Srbi. Bez njihovog poverenja u Vladu Srbije, privrženosti državi, upornog rada i hrabrosti ovaj datum ne bi bio moguć.
Čedomir Jovanović lider LDP
Za LDP je ovo pobeda zato što je trijumfovala politika za koju smo se godinama zalagali, uprkos otporima koji su postojali.
Branko Ružić ministar bez portfelja
Odluka je potvrda kredibiliteta i činjenja Vlade u proteklom periodu. Na prvoj međuvladinoj konferenciji srpsku stranu će predvoditi premijer Ivica Dačić i vicepremijer Aleksandar Vučić.
Hronologija odnosa Srbije i EU
- 2005 - zajednica Srbije i CG dobila je pozitivnu ocenu Studije o izvodljivosti za početak pregovora sa EU
- 2005 - počeli pregovori o SSP
- 2006 - EK suspendovao pregovore sa SCG zbog nesaradnje s Haškim tribunalom
- 2007 – obnovljeni pregovori nakon izručenja Zdravka Tolimira Hagu
- 2008 - potpisan sporazum o SSP
- 2009 - Savet ministara EU usvojio je odluku da Srbiju stavlja na belu šengen listu
- 2012 - ES odlučio je da se Srbiji odobri status kandidata za članstvo u EU
- 2013 - EK doneo odluku da Srbija dobije zeleno svetlo za dobijanje pregovora u januaru, ali da se prethodno moraju primeniti odredbe Briselskog sporazuma
- 2013 - šefovi država EU odlučili su da 21. januara bude održana prva međuvladina konferencija