Bespovratna sredstva: USAID Srbiju oslobađa sive ekonomije

Rad na crno odneo tri milijarde evra!

Nacionalna alijansa za lokalni razvoj sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj počela dvogodišnji program u suzbijanju neregularne ekonomije

BEOGRAD - Progresivno!
Poražavajući podaci o dometu sive ekonomije u Srbiji pokazuju da godišnji manjak u državnoj kasi napravljen usled neizvršavanja zakonskih poreskih obaveza iznosi oko tri milijarde evra, a da ukupan obim prometa iznosi 30,1 odsto bruto domaćeg proizvoda!

Zato je Nacionalna alijansa za lokalni razvoj (NALED) uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) pokrenula program suzbijanja sive ekonomije u trajanju od dve godine.

Vladan Atanasijević, predsednik Upravnog odbora NALED, rekao je da su najveći problemi naše neformalne ekonomije nelegalno zapošljavanje i neregularni promet robe.

- Svako četvrto preduzeće u Srbiji radi na jedan ili drugi način. Zarađuju novac van zakonskog okvira koji ne distribuiraju društvu. Samo zbog nelegalne prodaje rezanog duvana i druge akcizne robe država gubi 300 miliona evra, što bi moglo da se usmeri na one kojima je taj novac najpotrebniji, za socijalnu i zdravstvenu zaštitu ili za razvoj infrastrukture - rekao je Atanasijević i zaključio da ta davanja kasne upravo zato što nema redovnih priliva u budžetu.

Suzan Fric, direktorka misije USAID u Srbiji, istakla je da je prema njihovoj studiji nivo ekonomije iz sive zone kod nas dva puta veći nego u Češkoj ili Slovačkoj.

Velika pomoć... Suzan Fric

Analiza NALED
IZGUBILI SMO BOLNICE, PLATE...

Izgubljena sredstva koja je progutalo poslovanje na crno, po proračunima NALED, državi su mogla da omoguće razne beneficije, uštede i investicije.

- U svakoj opštini tim novcem je mogao da se izgradi novi dom zdravlja čija bi ukupna vrednost bila 609 miliona evra. Mogli smo da rekonstruišemo i opremimo sve opšte i specijalne bolnice, za šta bi nam trebalo 439 miliona evra. Na raspolaganju bismo imali i izdvajanje 963 miliona evra za isplatu plata vatrogascima, policajcima i lekarima, a ostatak novca je mogao da posluži za popunjavanje deficita u budžetu - istakli su iz NALED.