Nema oduševljenja obnovom velike koalicije

Austrijanci nezadovoljni vladom, Kurc mezimac nacije

Reuter
Novi kabinet kancelara Vernera Fajmana suočen s velikim nezadovoljstvom građana, koji najviše simpatija imaju za novog, mladog šefa spoljnih poslova

BEČ - Dosadili narodu.
Nova austrijska vlada kancelara, socijaldemokrate Vernera Fajmana (Werner Faymann), i vicekancelara, narodnjaka Mihaela Špindelegera (Michael Spindelegger), suočena je s velikim nezadovoljstvom građana, koji najviše simpatija imaju za novog šefa diplomatije Sebastijana Kurca (Sebastian Kurz).

Čak 78 odsto Austrijanaca nezadovoljno je novom vladom, odnosno obnavljanjem koalicije Socijaldemokratske partije (SPÖ) i Narodne stranke (ÖVP), koje su i u prethodnom mandatu upravljale zemljom, pokazuje istraživanje instituta Galup na reprezentativnom uzorku od 400 stanovnika.

Skok FPÖ

Na pitanje da li su zadovoljni novom koalicijom, 78 odsto ispitanika odgovorilo je odrečno, a samo 22 odsto smatra da je nova koalicija Fajmana i vicekancelara Mihaela Špindelegera dobra. Samo su pristalice SPÖ većinski (54 odsto) zadovoljne novom vladom. Na drugoj strani, glasači ÖVP, i pored četiri nova ministra, kritički su raspoloženi prema vladi, i 58 odsto je odgovorilo da je nezadovoljno novom vladom.

Što se tiče opozicije, birači Slobodarske partije (FPÖ) otvoreno su nezadovoljni, pošto je 96 odsto odgovorilo da ne podržava obnavljanje koalicije SPÖ-ÖVP. Kad je reč o popularnosti stranaka, FPÖ je još jednu nedelju na prvoj poziciji s podrškom od 24 odsto, zajedno sa SPÖ. Na trećem mestu je ÖVP sa 20 odsto.

Vladin bled reformski program, kao i javni protesti s kojima se suočava, delovali su negativno na njen ukupan imidž u prvim danima rada nove-stare koalicije. Dok vlada pokušava, delovanjem „na sitno“, da zašrafi stotine sitnih šrafova, neki od njih odbijaju poslušnost. Studenti i univerzitetski profesori ogorčeni su zbog ukidanja ministarstva nauke, učitelji i srednjoškolski nastavnici protestuju protiv novih radnih propisa, a državni činovnici su u petak masovno štrajkovali pred vladom u centru Beča tražeći veće plate.

Najmlađi ministar ima najveće simpatije

S druge strane, stanovništvo Austrije nema toliko loše stavove o pojedinim članovima nove vlade. Galupov „Politički barometar“ Austrije, koji redovno objavljuje list Esterajh (Österreich), pokazuje da Austrijanci nemaju ništa protiv novih lica u vrhu države. Svi novi ministri dobili su prolaznu ocenu, dok su negativno ocenjeni skoro svi koji su bili i u prethodnoj vladi.

Najveći pozitivan saldo, čak 25 odsto pozitivnih glasova više od negativnih, dobio je novi ministar austrijskih spoljnih poslova Sebastijan Kurc (Sebastian Kurz, ÖVP). Mnogi, međutim, postavljaju pitanje da li će Kurcu pozitivan opšti utisak koji ostavlja biti dovoljan za uspešno obavljanje novog posla. Naime, 27-godišnji ministar spoljnih poslova nema završen fakultet niti diplomatsko iskustvo.

Nova lica simpatičnija od starih

Bernard Gerg (Bernhard Görg), bivši šef bečkog ÖVP, koji je godinama bio kadrovski direktor u IBM, podseća da su u vrhunskoj politici, slično kao u privredi, od određenog nivoa u hijerarhiji menadžerski kvaliteti važniji od detaljnog stručnog znanja. Gerg kao primer uzima donedavnog ministra poljoprivrede i ekologije Nikolausa Berlakovića (Nikolaus Berlakovich), koji je izuzetno stručno potkovan, ali ipak nije bio uspešan ministar.

Iza Kurca, drugi ministar s trenutno najpozitivnijim imidžom je Gerald Klug (SPÖ), šef resora obrane i sporta. Klug izgleda sportsko asketski, deluje kao da je kompetentan oficir i „ne talasa“ previše svojim izjavama. Saldo mu je sada plus 20 odsto.
Iza Kluga je predsednik Republike Austrije Hajnc Fišer (Heinz Fischer), koji ima saldo plus 15 odsto, ali u pretposlednjem „Barometru“ bio mu je mnogo viši (plus 26%). Svi novi ministri takođe su s pozitivnim saldom od po nekoliko procenata.
Reuter 
Osveženje na austrijskoj političkoj sceni...Sebastijan Kurc

Reuter 

Imidž stranačkih lidera
ŠTROLC SKAČE, ŠTRONAH POTONUO

Kad je o stranačkim liderima reč, po popularnosti vodi Matijas Štrolc (Matthias Strolz), vođa NEOS. Štrolcov saldo od plus 29 odsto bolji je i od onog koji ima Kurc. Daleko iza Štrolca je Eva Glavišnig (4 odsto), šefica Zelenih. Sve ostale partijske vođe imaju negativan imidž - Verner Fajman, šef SPÖ, 13 odsto, lider ÖVP Mihael Špindeleger 22 odsto, šef FPÖ Hajnc Kristijan Štrahe (Heinz Christian Strache) beleži 23 odsto, dok je Frank Štronah (Frank Stronach), osnivač i vođa Tima Štronah, sa čak 71 odsto negativnih glasova. Danas samo 6% Austrijanaca vidi pozitivno Štronaha kao političara, dok ga 74 odsto ocenjuje negativno.

Politički barometar
MRTVA TRKA CRVENIH I PLAVIH

Politički barometar pokazuje i da FPÖ, uprkos činjenici da su mnogi protiv Štrahea, dobija na podršci. Da se danas ponove izbori za austrijski parlament, na čelu bi, rame uz rame, bili SPÖ i FPÖ, svaki sa 24 odsto birača, dok bi ÖVP pao na 20 odsto, Zeleni bi osvojili 15 odsto, a NEOS 11 procenata. Sa samo dva odsto podrške, Tim Štronah ne bi uspeo da uđe u parlament.