OSUĐEN ZBOG HOMOSEKSUALIZMA: Britanija posthumno pomilovala oca kompjuterskih nauka

Wikipedia
Alan Turing je bio osuđen zbog homoseksualizma, a svojim radom je spasao nebrojene živote upadom u kodirani sistem Enigme tokom Drugog svetskog rata

LONDON - Britanija je danas posthumno pomilovala Alana Turinga, upamćenog po provaljivanju šifrovanog sistema nacista u Drugom svetskom ratu, pošto je 1952. osuđen zbog homoseksualizma, u to vreme krivičnog prestupa.

Matematičar Turing je dve godine po izricanju presude izvršio samoubistvo u 41. godini života tako što je popio cijanid.

Danas ga mnogi smatraju "ocem" kompjuterske tehnologije i centralnom figurom za njen razvoj.

Turingove zasluge su ogromne za razvoj mašina i algoritama za tumačenje dešifrovanih podataka sa čuvene mašine “Enigma” za slanje kodiranih znakova koji je nemački Vermaht koristio za upućivanje poruka na svoje brodove.

Britanski ministar pravde Kris Grejling je saopštio da je Kraljica Elizabeta II posthumno pomilovala Turinga za kaznu koja bi, kako je naveo, “danas smatrana nepravednom i diskriminatornom”.

Britanski premijer Dejvid Kameron ocenio je da Turingov rad spasio “nebrojene živote upadom u kodirani sistem Enigme tokom Drugog svetskog rata”.

“On je, takođe, ostavio izvanredno nacionalno nasleđe kroz svoja naučna dostignuća zbog čega se i smatra ocem modernog računarstva”, naveo je Kameron.

Turingovi napori da razbije šifrovani sistem zapravo nisu bili poznati javnosti sve do 1974. jer njegov celokupan rad sve do tada držan u tajnosti.

Njegovi prvi radovi datiraju još iz 1936. kad je objavio članak o “univerzalnoj mašini Turing”.

Ljudima je tada govorio da mu je cilj da “napravi mozak”.

Njegova prvobitna ideja bila je da u jednu mašinu pohrani programe u vidu podataka koji će joj omogućiti da obavlja veliki broj operacija, što je osnova funkcionisanja današnjih kompjutera.

Odluka o poshumnom pomilovanju je pobeda za sve one koji su godinama unazad pokušavali da sklone ljagu sa Turingovog imena, uključujući i vodećeg britanskog naučnika Stivena Hokinga.

Britanska vlada je prošle godine odbacila pozive za pomilovanjem, obrazlažući da je Turing dobio adekvatnu kaznu za krivično delo u to vreme.

Više od 37.000 ljudi kasnije potpisalo peticiju za pomilovanjem.

Pomilovanje u Britaniji se izriče onda kad je osoba nevina i onda kad to traži neko ko ima veliki interes, poput članova porodice, što ovaj postupak bitanskih vlasti čini posebno neuobičajnim jer u Turingovom slučaju nijedan od ova uslova nisu ispunjena.

Rojters 
Foto: Rojters