VATIKAN - Na hiljade hrišćanskih hodočasnika sa svih strana sveta slilo se u Vitlejem na Zapadnoj obali, donoseći prazničnu atmosferu u biblijsko rodno mesto Isusa Hrista, pri čemu je svoj odjek imala i politička situacija na Bliskom istoku.
U pripremama za božićnu ceremoniju učestvovale su stotine ljudi, a među zvanicama su bili palestinski predsednik Mahmud Abas, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, kao i ministar spoljnih poslova Jordana Naser Judeh.
"Poruka Božića je poruka mira, ljubavi i bratstva. Mi treba da budemo braća jedni drugima", rekao je latinski patrijarh u Jerusalimu Fuad Tval. Tval, koji je i sam Palestinac, obratio se Abasu rekavši mu da se moli za "pravedno i pravično rešenje" za Palestince. On je izrazio saosećanje sa položaj Palestinaca, posebno onih čiji su članovi porodica zatvoreni u Izraelu i onih koji su propatili zbog konflikta sa Izraelom. "Svet prolazi kroz dugu noć ratova, uništenja, straha, mržnje, rasizma i, u ovom trenutku, hladnoće i snega", rekao je Tval.
"Mi smo pozvani da budemo optimistični i da obnovimo našu nadu da će ova zemlja, koja je dom trima monoteističkim religijama, jednoga dana postati mirni raj za sve ljude", rekao je latinski patrijarh, pozvavši okupljene da ne zapadaju u očajanje. Palestinski ministar turizma Rula Majah naveo je da je palestinska poruka "poruka pravde i mira". "Mi, palestinci, težimo miru i zaslužujemo da imamo mir i naša deca zaslužuju da žive u miru", naveo je Majah. Posledice političke situacije na Bliskom Istoku osetile su se među posetiocima, uprokos božićnoj atmosferi. Kako bi ušla u Vitlejem, Tvalova pratnja morala je da prođe betonsku ogradu koju je Izrael izgradio prema palestinskoj teritoriji. Izrael tvrdi da je ograda potrebna kako bi napadači bili sprečeni da prodru u blizinu Jerusalima, dok Palestinci tvrde da ograda guši grad i da je njome oteta palestinska zemlja. Izrael je u utorak izveo nekoliko avionskih i drugih napada na pojas Gaze u znak odmazde za ubistvo izraelskog civila koji je radio duž granice.
Tradicionalni božićni blagoslov
Papa Franja proslavlja danas svoj prvi Božić kao poglavar Rimokatoličke crkve, a u toku dana obratiće se vernicima na trgu Svetog Petra, kojima će dati tradicionalni božićni blagoslov.
Očekuje se na desetine hiljada katolika i turista na Trgu Svetog Petra, gde će im se sa centralnog balkona bazilike obratiti papa i dati im blagoslov "Urbi et orbi (gradu i svetu), javile su zapadne agencije. U prethodnim božićnim porukama, pape su se često osvrtale na aktuelnu politiku i događaje, moleći se za žrtve u konfliktima ili žrtve ekonomske nepravde, što se očekuje i ove godine, navela je agencija AFP.
Papa Franja (77) održao je sinoć, na Badnje veče, svoju prvu misu kao vođa svih katolika u svetu, istakavši značaj saosećanja za siromašne i ukazavši na poniznost, kao glavno obeležje svog vođenja Rimokatoličke crkve.Papa, koji dolazi iz Argentine, pozvao je sve katolike da otvore svoja srca i da se bore protiv "duha tame".
"Ako su naša srca zatvorena, ako dominiraju ponos, obmana, samo-traženje, onda tama zavlada u nama", rekao je papa Franja tokom mise u Bazilici Svetog Petra. Papa je misu u Bazilici svetog Petra počeo postavivši figuru bebe Isusa u repliku jasli. On je, u govoru, upozorio i na rastuće nasilje nad hrišćanima širom sveta.Papa Franja je na mesto poglavara Rimokatoličke crkve došao ove godine, jer je papa Benedikt XVI podneo ostavku.