RADISAVLJEVIĆ: Tri bivša ministra osumnjičena za privatizacije!

Tanjug
Tužilaštvo je pokrenulo 11 istraga, ukupno je osumnjičeno 93 osobe a među osumnjičanima su osim tri bivša ministra i bivši direktor Agencije za privatizacije, direktor Akcijskog fonda, rekao je tužilac Miljko Radisavljević

BEOGRAD - Vicepremijer Aleksandar Vučić rekao je da su rešeni svi predmeti spornih privatizacija. U više predmeta podignute optužnice, a osumnjičena su i tri bivša ministra.

Vučić je na konferenciji za novinare rekao da u četiri predmeta tužioci treba da donesu konačnu odluku, a u tri - Šinvoz, Žitoprodukt i Srbolek, još se neki detalji ispituju.

"Šteta u spornim privatizacijama iznosi 7,7 milijardi dinara, privedeno je 76 lica, a na osnovu od juče podignutih optužnica biće uhapšeno još 56 lica za 64 krivična dela", izjavio je Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije sazvanoj povodom okončanja istrage 24 sporne privatizacije.

Prvi potpredsednik vlade je izjavio da je od jutros u akciji privođenja narko dilera privedeno 128 lica, da će s prethodnom sličnom akcijom to značiti gotovo 500 privedenih, a onima koji su se sklonili ili pobegli na dan, dva, poručio je da im pakao tek predstoji.

Tanjug 

Radisavljević: Pokrenuto 11 istraga, šteta najmanje 80 miliona evra

Tužilac Miljko Radisavljević, obraćajući se na konferenciji, rekao da je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokrenulo 11 istraga. Kako je rekao, ukupno je osumnjičeno 93 osobe, od kojih su istrage o 66 osoba završene, a protiv 63 lica su i podignute optužnice. Među osumnjičanima su, kako je rekao Radisavljević, i tri bivša ministra, bivši direktor Agencije za privatizacije, direktor Akcijskog fonda i više direktora.... Visina štete koja je pričinjena državi je najmanje 80 miliona evra, podvukao je Radisavljević.

On je rekao da očekuje da će prve prvostepene presude biti donete do kraja 2014.

" Pokrenuli smo do sada 11 istraga na osnovu izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije, a dok protiv četiri nije bilo osnova za istragu, pojasnio je tužilac.

Istrage su podignute za: Sartid, Jugoremediju, Mobtel, Luku Beograd, Prosvetu, Zastavu Elektro, Nubu Invest, Azotaru Pančevo, Petrohemiju, Srbolek, Šinvoz.

" Tužilaštvo je zaključilo da u četiri predmeta nema osnova za pokretanje postupka, a to su pokušaj prodaje Telekoma, davanje koncesija za izgradnju auto puta Horgoš - Požega, prodaja. Trudbenik gradnje i davanje zemljišta za izgradnju u Bloku 63 preduzeću Delta real, rekao je Radisavljević.

On je istakao da je policija juče podnela dve krivične prijave povodom privatizacije dva preduzeća, jednu povodom Veterinarskog zavoda, a jedna povodom ATP Vojvodina.

On je najavio da će o njima biti doneta tužilačka odluka do Nove godine.

Tužilaštvo je dobilo i tri izveštaja o prodaji akcija C Marketa, Večernjih novosti i Nacinalne štedionice i ti slučajevi će biti istraženi, napomenuo je tužilac za organizovani kriminal.

On je precizirao da su u pomenutim istragama proveravane privatizacije, a proveravaju se takođe i sa aspekta njihovog poslovanja.

U tom kontekstu je rekao da je moguće da bude i proširenja istrage, ili nekih drugačijih odluka u predmetima u kojima nisu poretnuti postuci za privatizaciju.

Vučić je rekao da se radi o teškom poslu, i zahvalio se pripadnicima policije i Tužilaštva na uloženom trudu. Ovo su bili predistražni postupci, rekao je Vučić i dodao da očekuje brze i efikasne pravne postupke.

Tanjug 

Slučaj Sartid: Prijava protiv Kolesara i još tri osobe

Što se tiče Sartida podneta je krivična prijava protiv 4 lica, među kojima je Nemanja Kolesar, ali nije bilo osnova za prijavu protiv bivšeg ministra Aleksandra Vlahovića, rekao je Vučić.

Među osobama protiv kojih je podneta krivična prijava je Nemanja Kolesar, nekadašnji šef kabineta premijera Zorana Đinđića.

Vučić je rekao i da su prijave podnete protiv Gorana Kljajevića, Branislava Ignjatovića i Dušana Marčićeva.

"Nema Aleksandra Vlahovića, ako je neko hteo to da pita - nema nikakvih dokaza (i) ne možete da gonite nekoga za to što se čuli ili što su novine napisale", rekao je on.

Prvi potpredsednik vlade je dodao i da Vlahovića "niko nije štitio" a da ne zna "ni ko bi ga štitio". Miljković je dodao, što se tiče Sartida, da se istrage vode protiv tri lica, u ovom trenutku.

"Sartid" je prodat za 23 miliona evra "Ju-es stilu", dok su dugovi koji su procenjivani na 1,7 milijardi dolara preneti na državu.

U vreme privatizacije Sartida", Kljajević je bio predsednik Trgovinskog suda, Ignjatović je obavljao dužnost stečanoj upravnika "Sartida" dok je Marčićev bio sudija Trgovinskog suda.

Radisavljević: Nisu pošteđeni ni tužioci, policajci


Miljko Radisavljević je rekao da je istina da nema organizovanog kriminala bez sprege sa vlašću ali i naglasio da su i tužioci u istom tretmanu, i da nisu pošteđeni, i da je prošle godine jedan kolega iz zapadne Srbije koji je pravosnažno osuđen na četiri godina.

Ministar pravde i državne uprave Selaković je rekao da je činjenica da su tek sada rešena ova pitanja, dokaz da je sistem bio loš, i da je država spavala. Reforma nije bila dobra, ali ovo što danas imamo je onaj deo reforme koji će svaki građani Srbije pozdraviti i ono što mora da se nastavi, kaže ministra. Reforma će biti poitpuna kada se donesu presude, rekao je Selaković.

On se saglasio da je po pitanju organizovanog kriminala važna sprega države i kriminala, da je to karakteristično i za države EU, ali su one našle način da se bore protiv toga. I mi danas ovde pokazujemo da smo utemeljili borbu protiv toga, kaže ministar.

Tanjug 

Veljović: U sprezi sa kriminalom i dosta policajaca

I direktor policije Milorad Veljović je rekao da u toj sprezi sa kriminalom ima dosta i policajaca, i da je MUP odlučan da se sa tim delovima razračuna.

Reč je o slučajevima privatizacije čiju reviziju i izveštaj o tome je u junu 2011. godine zatražila Evropska komisija, nakon što je nekoliko velikih evropskih firmi zatražilo od nje pomoć u zaštiti vlasničkih prava.
Pljačkom i korupcijom u okviru ovih privatizacija, karakterističnim za trazicionu Srbiju i druga tranziciona društva, bavila se uz velike teškoće i otpore nekadašnja predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać.