Stručnjaci tvrde

Preterivanje u hrani i alkoholu nikuda ne vodi

Foto: Kurir, Dr Kurir
Kako biste i dan posle dočeka Nove godine mogli da provedete prijatno, tokom proslave imajte meru

Psiholog Aleksandra Janković naglasila je da su ljudi veoma često skloni preterivanju, što naročito dolazi do izražaja u novogodišnjoj noći, kad su svi kao po pravilu manje kritični prema sebi i drugima, pa sve opravdavaju.

- Upravo iz tog razloga mnogi Novu godinu vide kao alibi za sve vrste preterivanja - u hrani, piću, pa čak sebi dopuštaju da koriste i narkotičke supstance. U takvim trenucima dobro je zapitati se: „OK, ali šta od svega ovoga meni prija i zašto to radim?“ To treba uraditi da se ne bi dogodila situacija u kojoj se sutradan budimo potpuno očajni i deprimirani sa bezbroj pitanja u glavi, što je čest slučaj posle Nove godine - naglasila je sagovornica Dr Kurira. Prema njenim rečima, kako do toga ne bi došlo, dobro je osmisliti šta raditi dan posle dočeka.

- Ukoliko to nemamo u vidu, imaćemo problem što ne znamo šta će biti posle nečega. Upravo zbog toga, dobro je isplanirati da se 1. januara uradi nešto što će biti prijatno. Bilo šta! Važno je samo da je unapred isplanirano i da prija. Preporučujem šetnju pored vode, na snegu, ako ga bude, posetu prijateljima ili, ako je to moguće, možda čak i neko putovanje - savetovala je Jankovićeva.