Kako biste ostali sveži i nakon najluđe noći u godini sledite ove savete i problema sa alkoholom neće biti.
Mamurni smo jer smo dehidrirali
Alkohol je dijuretik koji podstiče mokrenje, a prevelika količina alkohola izaziva dehidrataciju. Upravo zbog dehidriranosti drugi dan se osećamo loše, imamo glavobolje, mučnine, osetljivi smo na zvukove pa čak patimo i od teskobe. Takođe, nivo šećera pada jer telo proizvodi puno insulina kao odgovor na visok nivo šećera u alkoholu. Zbog toga se javljaju strašne glavobolje i vrlo izražena glad. Od ostalih simptoma mamurluka su iziritiran želudac, vrtoglavica i opšti umor.
Muškarci i žene nikad neće moći da popiju isto
Bez obzira koliko žena bila teška i visoka, njeno telo nikad neće moći preraditi istu količinu alkohola kao kod muškarca. Čak i da su iste težine muškarac i žena, ona bi se pre napila jer njeno telo lošije reaguje na alkohol. Žensko telo sastoji se od više masti i manje vode, a budući da se alkohol raspoređuje samo u tkivima bogatima vodom, količina alkohola u krvi znatno je veća kod žene. Istraživanja su pokazala da, ne samo da se žene brže napiju, već i da imaju puno gore simptome mamurluka od muškaraca.
Neki zaista bolje podnose alkohol
Ne samo da ga bolje podnose, već neki ljudi jednostavno ne pate od mamurluka. Delom je za to uzrok što njihovo telo ne reaguje glavoboljom usled dehidratacije. Drugo objašnjenje je da su neki jednostavno tolerantniji na uticaj acetaldehida, toksične supstance koja se javlja nakon što jetra prvi put metabolizira alkohol. Ali stručnjaci ističu, da ako neko naizgled ne reaguje na alkohol da to ne znači da ga njegovo telo bolje podnosi već da je verovatno već napravilo određenu štetu organizmu zbog čega ne reaguje odmah na njega.
Hrana pre alkohola za manji mamurluk
U nekim kulturama piju maslinovo ulje pre alkohola, a u Americi se voli reći da je dobro pojesti prvo pire krumpir. Stvar je u masnoći, ali i hrani koja se pojela i ostala još neko vreme u želucu. Doktori svakako preporučuju da se ne pije na prazan želudac jer tada alkohol deluje brže, a veruju da to utiče i na blaži mamurluk.
Mamurluk je gori od tamnih pića
Određena pića sadrže kongenere, hemikalije koje piću daju ukus i boju, poput crnog vina, većine tamnog piva i viskija. Što je veći nivo kongenera, to je i mamurluk od tih pića gori.
"Što je alkohol tamniji, to je nivo kongenera veći, a glavobolja i ostali simptomi mamurluka još gori", ispričala je dr. Emma Derbyshire.
Stariji bolje podnose alkohol
Novo dansko istraživanje otkrilo je da, suprotno popularnom mišljenju, jače simptome mamurluka imaju mlađi nego stariji. Od 50.000 odraslih ispitanika, 21 posto žena od 18. do 29. godine drugi dan je patilo od vrtoglavice za razliku od tek tri posto žena starijih od 60. godina. Isto je i s muškarcima, od kojih je 62 posto u mlađoj grupi patili od iscrpljenosti u poređenju s 14 posto starijih od 60. godina.
Pivo i vino ili vino pa pivo?
Mešanje piva i vina nikad nije dobra ideja. Tako barem kažu mnogi. Međutim, doktori tvrde da je zapravo stvar u redosledu. Ako se najprije pije pivo pa potom vino, šteta neće biti tolika. Pivo sadrži više vode nego vino i zbog toga se alkohol sporije razgrađuje, objasnila je dr. Emmy Derbyshire. Ipak, ona savetuje da je bolje popiti čašu vode pre početka konzumiranja bilo kakvog alkohola.
Jetra vodi pravu bitku
Jetra može preraditi samo jedno alkoholno piće u sat vremena. Nemojte je još više traumirati tabletama protiv bolova na bazi acetaminofena, preporučuju doktori.
Lečenje tabletama drugi dan
Kada je u pitanju glavobolja, bolje će delovati brufeni nego paracetamoli, istakla je dr. Sarah Jarvis. Ali ako imate problema sa želucem izazvane alkoholom, tablete bi vam to mogle još više pogoršati.
Pre odlaska u krevet popijte još malo...
Vode ili mleka. Bitno je rehidrirati telo, a i s jednim i drugim ćete mu pomoći. Neki doktori preporučuju radije mleko jer ono povisuje nivo šećera i deluje kao antidijuretik pa ćete ređe odlaziti na toalet i gubiti manje vode iz tela.