Gašić: Učinili smo nemoguće, zaustavili smo propadanje Kruševca
KRUŠEVAC - Uspeli smo ono za šta su mnogi mislili da je nemoguće, a to je zaustavljanje propadanja Kruševca, istakao je gradonačelnik Bratislav Gašić, dodajući da ih očekuje mnogo mukotrpnog rada, ali da će prioritet svakako biti na zapošljavanju.
Napominjujući da su u 2013. godini stabilizovane javne finansije, Gašić je naglasio da Kruševac više nikom ne duguje, ni javnim preduzećima, ni izvođačima radova, da su plate koje su nekada kasnije više od mesec dana sada redovne, a nivo investicija je tri i po puta veći zahvaljujući tome što je uveden red. "Investicije u Kruševcu u prethodnih sedam godina nisu prelazile 200 miliona dinara, a 2013. dostigle su iznos koji je gotovo četvorostruko veći" , objašnajva Gašić.
Prema njegovim rečima, sa umanjenim sredstvima i promenom zakona o finansiranju lokalnih samouprava sada ima 500 miliona dinara više izvornih prihoda u budžetu. "Zatekli smo budžet od 2,4 milijarde dinara i u prvoj godini, kada smo preuzeli odgovornost, povećali smo ga na 3,05 milijarde dinara", rekao je on.
Gašić objašnjava da je u prethodne četiri godine mali broj vlasnika privremenih objekata plaćao nadoknadu za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i zakup za kioske zbog enormnih iznosa, da sada iznose 3.000 dinara mesečno i da je sa vlasnicima dogovoreno da se kroz reprogram plati i stari dug. "Oni su to prihvatili i sada redovno plaćaju svoje obaveze", napominje on i dodaje su izvorni prihodi povećani i tako što je uveden red u urbanističkoj oblasti, uknjiženi su bilbordi, nadogradnje, a 16.500 predmeta nelegalizovanih objekata se sada nalazi u proceduri.
Za sledeću godinu planira se budžet od 2,9 milijardi dinara, a nivo investicija 803 miliona dinara, kaže prvi čovek Kruševca.Osim izgradnje autoputa, u 2014.godini, uz pomoć Vlade Srbije biće izgrađene četiri trake prema Brusu, Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda ( investicija od 24 miliona evra), nastavljena gasifikacija (31 milion evra), a prioritet biće zapošljavanje i novih radnih mesta jer, kako je rekao Gašić, Kruševac mora biti privredni grad.
Podsećajući da je lošom privatizacijom u prethodnih 12 godina "uništeno sve u Kruševcu", Gašić je istakao da su jedini svetli primeri privatizacija "Merime" koju je kupila kompanija "Henkel", "Duropack", "Kuper tajers" i jednim delom vinarija Rubin.
Sledeće godine, kako je najavljeno, kompanija Henkel investiraće oko 40 miliona evra u Kruševac i otvoriće oko 100 novih radnih mesta, a Kuper tajers, izgradnjom nove fabrike, zaposliće 138 novih radnika. Za korporaciju "Trajal", u kojoj je nedavno raskinut kupoprodajni ugovor sa bugarskim "Brikelom", već su zaintresovane poljska, turska i ruska kompanija, najavljuje Gašić, ali dodaje da će pre nove privatizacije, kroz ličnu kartu, biti sagledano stanje u tom preduzeću. "Prioritet je sačuvati 1.620 radnika i nastavak procesa proizvodnje", ističe on.
Iako su u Fabrici ulja i konfekciji "Zvezda" radnici uzeli socijalni program, plan je da se, korak po korak, ponovo pokrene proizvodnja i uposli 50, odnosno, stotinak radnika. "Ako uspemo sa Južnom Bačkom da dogovorimo preuzimanje Fabrike ulja to znači da ćemo i poljoprivrednim proizvođačima omogućiti da dobiju seme, đubrivo i da na svojim parcelama uzgajaju sunockret", ističe gradonačelnik Kruševca. Očekuje nas mnogo mukotrpnog rada, ali prioritet će svakako biti na zapošljavanju, zaključio je Gašić.