MILOŠEVIĆIMA UZELI ŠUPU: Ovo je ruina u Užičkoj 34!
BEOGRAD - Kuću i imanje u Užičkoj 34, koji su pripadali porodici bivšeg jugoslovenskog i srpskog predsednika Slobodana Miloševića, a koje je Apelacioni sud u Beogradu poslednjeg dana 2013. vratio državi, preuzeće, posle praznika, Republička direkcija za imovinu.
Ona će utvrditi stanje u kom se nalazi objekat oko kog se sedam godina vodio sudski spor, i dati predlog Vladi da li da kuća bude izdata u zakup, prodata ili pretvorena u reprezentativni objekat. Odluka Apelacionog suda smatra se pravosnažnom, ali Miloševićevi naslednici, ipak, imaju na raspolaganju vanredne pravne lekove -reviziju postupka, zahtev za ponavljanje postupka i ustavnu žalbu. Na kraju im, kad iscrpe sve lekove ovde, ostaje Evropski sud za ljudska prava u Strazburu. Zasada, međutim, niko od porodičnih prijatelja i zastupnika ne zna da li će ići dalje.
Odluka iz 2006.
Odluku o oduzimanju kuće od Miloševićeve udovice Mirjane i dece Marije i Marka, protiv kojih je Srbija vodila spor od 2006. godine, Apelacioni sud je objavio 31. decembra. Time je potvrdio odluku Višeg suda u Beogradu koji je utvrdio da je rešenje Komisije za stambena pitanja Vlade Srbije iz 1999. ništavo, baš kao i više ugovora o zakupu i otkupu sklopljenih između Miloševića i Vlade.
Oni su bili suprotni tadašnjem Zakonu o stanovanju, jer je Milošević već imao stan u Tolstojevoj 33 od 326,16 kvadrata, koji je zadovoljavao potrebe porodice i koji je otkupio iz društvene svojine. Osim toga, u vreme dodele placa on je bio predsednik Jugoslavije, a ne Srbije, pa nije, smatra sud, spadao u krug lica na koja se odnose zakonske odredbe koje „pokrivaju“ dodelu kuće u Užičkoj.
Apelacioni sud je ujedno odbio protivtužbu Miloševićeve ćerke Marije, kojom je tvrdila da ugovor o otkupu ispunjava uslove jer je reč o pomoćnoj zgradi. Sud se sa ovim nije složio, tvrdeći da u ugovoru decidno stoji da je data dozvola za otkup stambenog objekta, a ne šupe, pomoćnog objekta ili neizgrađenog zemljišta.
Antić: To je krš i lom
- Na tom placu nema kuće, a zgrada zaista više liči na šupu. Toliko je ruinirana da u njoj nema uslova za život, i nikad niko nije živeo - kaže porodični prijatelj Hadži Dragan Antić, i dodaje da je tih 90 kvadrata „pravi krš i lom“.
Sve ostale priče o „nekoj vili“ su, kako kaže, „naduvane“. Jedino vredno je plac.
- Očekivao sam ovakvu odluku suda jer je ona samo nastavak istog odnosa svih vlasti posle 5. oktobra prema Slobodanu Miloševiću. On je jedini predsednik koji nije dobio penziju na koju, po zakonu, ima pravo. A dva puta je biran za predsednika. Lično sam podnosio zahtev, bez rezultata, a penziju bi nasledila njegova udovica - dodaje Antić.
Kuća u Užičkoj 34 duboko je „sakrivena“ u plac i Milošević ju je otkupio 20. jula 1999. za 5.000 maraka. Njena navodna vrednost, prema pisanju medija, bila je 120.000 maraka. Od placa u Tolstojevoj 33 deli je samo ograda i metalna kapija. Spekulisalo se da su Miloševići imali ideju da dve kuće spoje tunelom, ali bi svakako dobili prostrano dvorište od, procenjuje se, tridesetak ari. Da nisu izgubili spor protiv države, to bi podiglo cenu
kuće u Tolstojevoj 33, koja je već duže vreme na prodaji. Mada je bilo spekulacija da je prodata, Hadži Dragan
Antić tvrdi da kupca i dalje nema.
Prvo je tužen Milošević
Država je prvobitno tužila Miloševića, kao potpisnika ugovora, i tražila vraćanje Užičke 34. Posle njegove smrti, 11. marta 2006, postupak je privremeno obustavljen do okončanja ostavinske rasprave, a zatim je nastavljen protiv njegove supruge i dece.