BEOGRAD - Otvoreno.
Aleksandar Vučić označava negativizam kao glavni problem u srpskom mentalitetu koji nas sprečava da napredujemo. Zbog čega Srbija prečesto doživljava poraze na svakom planu? Nekako se čini da su se Srbi navikli na poraze?
- Objasniću to slikovito. Za Novu godinu sam dobio jednu zbirku pripovedaka Radoja Domanovića. Jedna priča se zove „Mrtvo more“, a pisana je pre više od veka. To je srpska muka. Kad neko napiše pesmu, okolina kaže: „Ma gde on da piše pesmu, on je lud.“ Na kraju dobije otkaz. U Srbiji vlada jedno veliko „mrtvo more“. Svakoga ko je iznad proseka, umesto da bude nagrađen, pokušaju da vrate na nivo ispod Mrtvog mora. Teško je boriti se za progres.
Srbija je dobila datum, to smatrate velikim uspehom. Sledi nam međuvladina konferencija 21. januara. Da li smo spremni za pregovore s EU?
- Konačno, posle dugo godina, Evropa je prestala da bude samo politička parola koja se pominje u vreme izbora, kad je potrebno da se pobedi u laganju. Evropa je korišćena kao mamac za birače. Ova vlada je dobila nešto konkretno - startni pištolj za početak pregovora. Ako ništa drugo, ova vlada je uspešna jer je za vreme svog mandata ugradila temelje naše buduće evropske kuće. To je kao kad gradite neku novu zgradu i u nju uklešete natpis „tad-i-tad je počela da se gradi“. Sada treba da učinimo da Evropa dođe u Srbiju.
Postoje li neki kratkoročni benefiti od približavanja EU koje građani mogu da osete na svojoj koži sada? Šta će se dešavati u periodu dok ne uđemo u EU?
- Naravno da će postojati, ali neće biti očigledni. Ne kao kad zvanično postanemo članica EU. Dotle će svake godine pomoć biti sve veća. Sada je ona relativno mala, iznosi oko 200 miliona evra. Hrvati su ulaskom u EU dobili 13 milijardi evra, koje moraju da potroše za sedam godina. Da govorimo o ekonomiji. Vi dajete doprinos EU i dobijate od EU. U slučaju Srbije, mi nikada ne možemo da izgubimo. Nemačka uvek daje više nego što dobije. Zašto bi finansirala više od pola Evrope! Dakle, priče da li treba da uđemo u EU ili ne su priče iz vremena Robinzona Krusoa.
Da li je realno da u EU uđemo za šest godina, 2020. To je izjavio i Vučić, ali i predstavnici EU?
- Po oceni EK, Srbija će za pet godina biti spremna da uđe u EU, kad je reč o pregovorima o poglavljima.
Šta to znači, da možemo da zatvorimo sva poglavlja, uključujući i poglavlje 35?
- Oni smatraju da Srbija u roku od pet godina može da bude spremna u tehničko-tehnološkom i operativnom smislu da postane članica EU. Kad će postati članica, to zavisi isključivo od političke odluke. To je realnost, u ovom trenutku niko ne može da kaže kad će to da se dogodi. Naš je cilj da traje što kraće. Treba zadržati pozitivnu tendenciju. Znate, veoma je teško kad kamen ide uzbrdo. Moraš da ga guraš pa često dolaziš u situaciju da radiš Sizifov posao. Sada smo u situaciji da je kamen prvi put počeo da ide nizbrdo. Ako ga nekim našim greškama ponovo vratimo, trebaće nam mnogo vremena da ponovo krene da se kotrlja.
Dokle se stiglo u pregovorima o pravosuđu na severu KiM?
- Mnogi misle da je priča o Kosovu završena, a mi smo tek na početku. Mora da se reši pitanje pravosuđa, konstituisanje srpskih opština, nerešeno je pitanje imovine, hidrocentrala, trafostanica. Sve nas to čeka. Ali potpuno smo preokrenuli priču na Kosovu u našu korist. Više niko ne priča ni u Briselu ni u Vašingtonu o nezavisnosti Kosova, nego šta radi i šta treba da radi ZSO. Sve zavisi od nas i od Srba koji žive na KiM. Od toga koliko su vešti i koliko su spremni da to koriste kao svoj politički uticaj. Zamislite kakav je to udar na nezavisnost Kosova kad se u parlamentu nađe 10 ili 20 poslanika koji ne priznaju tu nezavisnost.
Da li je to najbolji model borbe?
- Da. Moramo da nastavimo u tom pravcu. Ali ono što bi mogao da bude naš problem je to što Ketrin Ešton ističe mandat. Da je Srbija u poziciji da može da predloži, sigurno bih se zalagao da Eštonovu ponovo izaberu. Čini se da je ona prvi pregovarač koji je, kad je Srbija u pitanju, postavio drugačiji standard.
A šta ako se posle kosovskih izbora promeni albanski pregovarač?
- Ne sekiram se mnogo za njihovog pregovarača. Ko god bude bio, moraće da dođe. A i ako to bude Haradinaj, i on nam je u više navrata nudio sastanke, mimo Tačija. Ne pregovaraju oni s nama zato što nas vole, nego zato što moraju.
Koliko ćemo u tim pregovorima biti uslovljeni rezultatima pregovora s Kosovom?
- Uspeh je da u pregovaračkom okviru ne stoje uslovi da mi moramo da priznamo nezavisnost. Upotrebljene su formulacije koje su prihvatljive za obe strane. I sama EU ne može da postigne konsenzus jer nisu ni sve države priznale Kosovo. Sigurno je da će dijalog s Prištinom ostati glavni politički kriterijum za napredak u pregovorima sa EU. I da smo bili šampioni u reformama, nikad ne bismo dobili datum da nismo ostvarili napredak u razgovorima s Prištinom. Toga moramo da budemo svesni.
Šta je s Rusijom, Kinom i SAD, uspevamo li da balansiramo na međunarodnom planu?
- Ne balansiramo. Imamo jasnu politiku, naš strateški interes je da budemo članica EU. To se ne kosi sa interesima da imamo dobre odnose s Rusijom, Kinom, sada UAE.
Da, a da li to može da nam se u jednom trenutku obije o glavu? Činjenica je da između EU i Rusije ima tenzija zbog Ukrajine. Da li se plašite da će se na kraju sve slomiti na našim leđima? Prvi primer je Južni tok.
- Ništa nam se neće obiti o glavu. Ako će biti Severnog toka, biće i Južnog. Mislim da je ipak bolje da imamo Južni tok nego tužni jok. Treba tačno definisati pod kojim uslovima će biti kreditiranja, kako će se finansirati. Iako ima mnogo protivnika Južnog toka, to je više nego korektan dogovor. Rekao bih bratski. Pa, ni brat vam to ne bi dao! Druga stvar s Rusima i Kinezima su ozbiljni projekti kad je reč o hrani. Imamo državne ponude, kineski premijer je javno izjavio da sve meso koje se proizvodi u Srbiji može da se izveze u Kinu. U Rusiji imamo otvoreno tržište za sve naše poljoprivredne proizvode. Mi ne treba da se sekiramo oko EU i Rusije, veliki će se sigurno dogovoriti.
Možemo li to da realizujemo? Narodski rečeno, koliko bi nam to donelo para?
- To je para do neba. Ali drvo ne raste do neba, nego koliko može. Problem je u tome što nemamo toliko da izvezemo. Daju vam sve, a vi nemate jer su vaša poljoprivreda i stočni fond uništeni. Mi čak ne možemo da proizvedemo dovoljno za domaće tržište. Ali to mora da bude naša strategija za budućnost i naša šansa za razvoj i preporod.
Protiv ste izbora. Zbog čega?
- Nisam protiv. Samo mislim da država u ovom trenutku treba da odredi koji su prioriteti. Tu nema nikakve sentimentalnosti. I SNS i SPS treba da sednu i analiziraju situaciju imajuću karte i „za“ i „protiv“.
Rekli ste da ste razgovarali s Vučićem o izborima. Šta vam je tačno rekao?
- Znate, sigurno ne bih bio protiv izbora da je Vučić za njih. Nisam toliko glup da mislim da mogu da zaustavim sve u Srbiji.
Niste odgovorili, o čemu ste konkretno razgovarali?
- Razgovarali smo o tome da izbori nisu tema, da treba da govorimo o rezultatima i ciljevima koji naš čekaju i da izbori nisu državni prioritet.
Ali, s druge strane, potpredsednici SNS danima izjavljuju da su za izbore. Na izbore poziva i predsednik Republike Tomislav Nikolić.
- Da sam slušao ta mišljenja, ova vlada nikad ne bi ni bila formirana. Mene interesuje šta misli Vučić, a on neka vidi s njima.
Kako to mislite?
- Pa i oni sami kažu da Vučić treba da donese odluku.
Da li vam se čini da možda Vučić ispipava teren na taj način?
- Ne. Mislim da je to utrkivanje u sticanju Vučićeve naklonosti. Borba za pozicije na dvoru. Priznajem, toga ima i u mojoj partiji. Mnogi koji tako pričaju ne misle dobro Vučiću.
Mislite na funkcionere SNS?
- Ne samo na njih. Njih mogu i da razumem, ali zašto izbore traže druge male stranke? Osnovna postavka takve priče je promena premijera. I oni to javno kažu, da je vreme da Vučić što pre preuzme odgovornost da bi što pre počeo da pada. Male stranke treba boga da mole da izbora ne bude jer bi SNS i SPS osvojili između 60 i 70 odsto glasova. Oni jednostavno ne žele da Vučić traje dugo. Pitam, da li je bolje da u ovom trenutku nastavimo s reformama ili da idemo na izbore? I jedna i druga odluka je legitimna, ali moramo što pre da odlučimo. Ne možemo normalno da nastavimo posao ako svaki dan pričamo o izborima. Da li neko stvarno misli da ću ja u jeku predizborne kampanje ići u Brisel i pregovarati s Tačijem? Da li neko stvarno misli da sam ja toliko glup da se s njim dogovaram i propadam na izborima?
Hoćete da kažete da bi sve stalo na dva meseca?
- To je samo kampanja. Čak i da SNS osvoji apsolutnu većinu, formiranje vlade je proces koji nije lak i brz. Sigurno je da će nas izbori usporiti. Da biste išli na izbore, morate da kažete zašto. Šta je vlada loše radila, šta je bila kočnica. Da li vlada može da bude bolja? Sigurno da može. Da li može da bude bolji predsednik?
Šta vam to znači? Predlažete raspisivanje i predsedničkih izbora?
- Da li se promenila samo volja na republičkom nivou? Ajde da postavimo to pitanje. Hoćete da mi kažete da je najpopularniji čovek sada na čelu Srbije? Čini se da neko ne shvata da ima onih koji misle da izbori mogu da se održe kad god nekome to padne na pamet. Predsednički izbori ne mogu da se održe dok Toma Nikolić ne podnese ostavku ili dok ne bude vreme za redovne izbore. Ako se mišljenje naroda promenilo, promenilo se na svim nivoima. U Vojvodini se isto promenilo mišljenje, ali ne možeš da raspišeš sve izbore. Da li će biti vanrednih izbora, to nije pitanje za Vladu, predsednika, parlament. To je pitanje za vladajuće stranke, a sve dok se drugačije ne odluči, Vlada mora da radi svoj posao, a ne da se bavi prognozama i očekivanjima. Srbija kasni za drugim zemljama 10 do 20 godina i zato nemamo šta da čekamo.
Mislite da Vučić ima problem u svojoj stranci. Kažu mu: „Naš rejting je skočio i mi to hoćemo da materijalizujemo.“
- Svestan sam toga. Sve je stvar procene. Znate, da Tadić nije raspisao i predsedničke izbore, sada možda Nikolić ne bi bio predsednik, SNS možda ne bi bio najpopularnija stranka. I mnogi zaboravljaju, nisam ja tražio da budem premijer, nego mi je to Nikolić ponudio zato što je hteo da me izvede na čistac. Rekao mi je doslovce ovako: „Ako nećeš da prihvatiš mesto premijera, to znači da si ucenjen.“ Samo politička neznalica može da odbije mesto premijera.
Ali sada Nikolić izjavljuje da je to bio iznuđen potez?
- Mislim da takve izjave nisu korektne. Ne doprinose političkoj stabilnosti.
Kako ste ih shvatili?
- Nemam ja šta da se slažem s predsednikom ili ne. Svako obavlja svoju dužnost. Nikad se s njim nisam ni slagao, jer on nikad nije bio član moje stranke. Nisam zadovoljan načinom na koji je okarakterisao rad Vlade. Rekao je da Srbija može da dobije bolju. To znači da postoje kritike na rad Vlade koje bi trebalo javno da iznese.
Imate li vi zamerke na njegov rad?
- Nemam. Ako želimo ozbiljan politički odnos, predsednik ne bi trebalo da se uključuje u političke kampanje. Naročito što se te primedbe koje iznosi najmanje odnose na ministre iz SPS. Inače, s njim odlično sarađujem i prilično su me iznenadile njegove reči, ali razumem ih kao deo opšte teme, a to su izbori.
Digla se velika halabuka u javnosti oko vaše kandidature za Nobelovu nagradu.
- Kakva je to država u kojoj je loše da budete kandidat za Nobelovu nagradu i zbog toga vas kritikuju? To je situacija u kojoj se nalazim i bolje da ništa više ne komentarišem.
Najavili ste kongres svoje partije. Hoće li biti novih potpredsednika?
- Kongres SPS biće održan kada ja to budem rekao. I biće potpredsednik onaj kojeg ja budem odredio. Šalim se. Odluka o kongresu zavisi od toga da li će biti izbora ili ne. Potpredsednici stranke biraju se na predlog predsednika SPS.
Čini se da ste od ulaska u vladu sa SNS stalno pod pritiskom, da vas stežu u obruč?
- Da vas ja sad pitam. Kako se zovem?
Ivica.
- A šta to znači? Stalno sam na ivici. I Srbija je stalno na ivici. To je moja sudbina.
Jeste li videli predlog zakona o radu?
- To je sada u stanju mirovanja. Zakazaću sednicu socijalnog saveta uz prisustvo sindikata. Ti zakoni se ne mogu menjati bez dogovora sa sindikatima. Problem je što je zakon o radu radilo više ministarstava.
Čini se da su svi već u kampanji?
- Otvaranje izbora je rat svih protiv svih. Mislim da bi to dovelo do stvaranja antinaprednjačkog fronta. Ne mislim da je to dobro za državu. Izbori se raspisuju jednom u četiri godine. Ako hoćemo da budemo normalna zemlja, onda to ne treba da radimo. Svaki put kad je kod nas neko više ili manje popularan, da idemo na izbore. Šta ako nekome padne rejting za šest meseci, hoćemo li ponovo da glasamo?
Šta biste poručili građanima?
- U politici se uvek rukovodim teorijom da je Kutuzov pobedio Napoleona - na vreme i strpljenje. Sve ima svoje vreme, a i u Bibliji lepo piše „strpljen - spasen“. Sve mora da dođe u svoje vreme.
Revolucija
VUČIĆ I JA SMO OSTVARILI CILJEVE 5. OKTOBRA
Da vam je neko pre 15 godina rekao da će upravo vlada na čijem ste vi čelu dobiti datum, šta biste mu rekli?
- Lično bih možda i poveravao u to. Protivnici sigurno ne. Da je neko zaspao 5. oktobra i sada se probudio, mislio bi da još sanja. To je problem ove vlade. Činjenica je da je ostvarila više ciljeva 5. oktobra nego oni što su ga izneverili i to najviše boli opozicione stranke.
Prisluškivanje
NEMAM POTVRDU NIKOLIĆEVIH TVRDNJI
Predsednik Tomislav Nikolić nije se obratio institucijama sistema s tvrdnjom da ga prisluškuju, već je to izneo u javnost. Kako je moguće da nemamo bezbednosne mehanizme za zaštitu najviših državnih funkcionera?
- Predsednik je na čelu Saveta za nacionalnu bezbednost, postoji biro koji se bavi službama bezbednosti. Niko me iz MUP nije obavestio da je bilo prisluškivanja.
NA KRAJU SAM POLITIČKE KARIJERE
Kako živite?
- Moja imovinska karta je godinama ista. Ne stižem ni da potrošim platu.
Dajete li je supruzi?
- Žena živi svoj život zajedno s decom. Bez mog prisustva. U stvari, živim jedan potpuno nenormalan život. S nekim svojim pravilima, sa ograničenim kretanjem.
Smeta li vam to nekad?
- Naravno. Smeta jer deca ne mogu češće da se viđaju sa mnom.
Rekli ste nedavno da vam je ćerka tražila da je sačekate ispred škole. Hoćete li to i uraditi?
- To bih baš želeo, ali je neizvodljivo. Kad bih došao, cela škola bi bila pod opsadom. Deca su mi porasla, a nisam ni primetio. Ćerka, koja ima osam godina, pre neki dan mi je poslala SMS, a ja sam se frapirao što ona uopšte to zna da uradi. I dalje mislim da je dete. I jutros mi je na papiru ostavila poruku.
Jeste li se pokajali što ste izabrali da budete političar?
- Iskreno, niko me nije naterao na to. Volim politiku, to je moj život. Možda sam previše dobar za neke stvari, a to mnogi tumače kao slabost.
Vaši politički protivnici kažu da donosite najbolje političke odluke kada vas priteraju uza zid?
- Suština je da možete da driblate na malom prostoru. Na velikom može svako. Iskreno, ne moram da budem ništa. Bio sam premijer. Na kraju sam svoje karijere. Sve sam bio. Razmišljam već ko će me naslediti u SPS.
Hoćete da kažete da biste prepustili mesto predsednika stranke?
- Što da ne. Nikome neću biti počasni predsednik.