Na kraj sveta

OSTRVO ROĐAKA: Palmerston naseljavaju isključivo potomci istog čoveka

Foto: printscreen YT
Zajednicu čine 62 stanovnika koji su svi potomci Engleza Vilijama Marstersa, a zbog malog broja stanovnika, meštani sklapaju brakove sa svojim rođacima

PALMERSTON - Kao deo Kukovih ostrva, Palmerston je jedno od nekoliko ostrva koralnog porekla "na kraju sveta". Izolovanu zajednicu čine 62 stanovnika koji su svi potomci Engleza Vilijama Marstersa.

Na ovom ostrvu nema kriminala, ni novca, pošto se koristi robna razmena, a najbliže naseljeno kopno je na 4.800 kilometara.

Gorivo i namirnice koje se ne mogu naći na ostrvu dopremaju se brodovima dvaput godišnje. Putovanje do Palmerstona nije moguće avionom niti helikopterom, već samo brodom s Tahitija, i traje devet dana.

Život na Palmerstonu prilično je jednostavan. Ostrvljani preko nedelje pecaju ribu, jedinu sirovinu koja se izvozi, a vikendom se okupljaju u crkvi i kupaju. Struju i internet imaju samo po nekoliko sati dnevno, a ostrvo raspolaže sa dva zajednička toaleta. Umesto tekuće vode, koristi se kišnica.

"Na Palmerstonu se niko ne tuče i ništa ne može da pođe po zlu. Naučili smo da delimo sve što imamo. Recimo, ako mi ponestane pirinča, zamoliću komšiju da mi pozajmi malo i on će to rado učiniti", kaže gradonačelnik Bob Marsters.

Međutim, veliki izazov predstavljaju oluje, kao i činjenica da brodovi sa zalihama mogu da zakasne. Jednom su brod čekali 18 meseci. Kako na ostrvu nema zubara, najstarija meštanka Mama Aka (92) morala je da otputuje u Rarotongu, prestonicu Kukovih ostrva, odakle je uspela da se vrati tek kroz šest meseci.

Na pitanje šta bi se dogodilo kada bi neko ukrao kokosov orah, dobio je odgovor jedan meštanin kaže: "Napunio bih kolica kokosovim orasima i odneo ih kod njega. Krađa bi značila da mu je hrana potrebna, ali je previše ponosan da bi je tražio".

Zbog malog broja stanovnika, meštani Palmerstona sklapaju brakove sa svojim rođacima.

Između 1950. i 1970, na ostrvu je živelo 300 ljudi, ali su mnogi otišli u potragu za partnerom ili obrazovanjem

Praotac meštana

Parčence kopna u nepreglednom okeanu prvi je naselio Englez Vilijam Marsters sa ženom i njenim dvema rođakama pre 150 godina. Tamo ga je kao čuvara poslao tadašnji vlasnik ostrva, britanski trgovac Džon Brender.

Nakon Brenderove smrti, kraljica Viktorija je dodelila Palmerston Vilijamu Marstersu, koji je kasnije dobio 23 dece sa svojom suprugom, ali i njenim rođakama. Od 62 trenutna stanovnika ostrva, samo dve učiteljice i jedna medicinska sestra nisu njegovi direktni potomci.

http://www.youtube.com/watch?v=1MX6lQXsdic