DAN RS: Srpska na krsnu slavu obeležava 22 godine postojanja
BANJALUKA - Republika Srpska (RS) obeležava svoj dan 9. januar i krsnu slavu, Svetog arhiđakona Stefana, a već danas su položeni venci na spomenike, dok će povodom praznika biti organizovani i svečani prijemi, akademije i liturgije.
Kako je najavljeno, 9. januara u Banjaluci Svetu arhijerejsku liturgiju u crkvi Hrista Spasitelja služiće njegova svetost patrijarh srpski Irinej.
Republika Srpska obeležava 9. januar u znak sećanja na taj dan 1992. godine kada je na Palama proglašena Srpska Republika BiH.
Na banjalučkom groblju Sveti Pantelija na spomenik poginulim borcima Vojske RS u Odbrambeno-otadžbinskom ratu položeni su venci, u prisustvu predsednika i premijera RS Milorada Dodika i Željke Cvijanović, i drugih visokih funkcionera.
Počast je odata i na Trgu palih boraca NOR-a i kod Spomen-kosturnice na Gradskom groblju, dok je cveće položeno i na Spomenik banjalučkim bebama, stradalih tokom rata, a u Modriči državna delegacija venac je položila na spomen-obeležju pokojnog predsednika Milana Jelića.
Kako je poručeno sa ovih komemoracija, RS ovaj praznik dočekuje na pravom putu, uz očuvanu institucionalnost u prethodne 22 godine.
Dodik je ocenio da su postojeći kapaciteti i stabilnost dovoljni za brz razvoj RS, dok je Cvijanović naglasila da je važno pokazati da srpski narod neguje sve vrednosti Srpske.
Programom je predviđena i sednica Senata RS, kao i dodela odlikovanja.
Povodom praznika, član Predsedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović istakao je da RS treba mnogo više jedinstva oko starateških pitanja razvoja, dok je predsednik Narodne skupštine Igor Radojičić ocenio da se Srpska susretala sa mnogo izazova, ali da je od 2006. godine obezbeđena njena politička stabilnost i afirmacija.
"Od 2006. godine nastupio je period međunarodne afirmacije Srpske, zaštite njenih nadležnosti i zaokret sporog broda međunarodne politike u pravcu shvatanja da problem nije u Srpskoj, nego na drugoj strani u BiH", naglasio je Radojičić.
Čestitke za praznik stigle su i iz Srbije, pa je premijer Srbije Ivica Dačić poručio da je Srbija privržena Dejtonskom sporazumu i da će negovati najbliže moguće odnose sa Srpskom uz poštovanje njegovih odredbi. On je najavio da će 9. januara u Banjaluci prisustvovati obeležavanju Dana RS i krsne slave Republike.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučicć poželeo je dug vek RS uz stalno unapređivanje odnosa sa maticom. "Naši odnosi napreduju. Nastojimo da činimo sve što možemo da unapređujemo saradnju ne zadirući u integritet BiH", rekao je ranije Vučić.
Dodik je prijem povodom dana RS organizovao i 4. januara sa koga je poručio da je RS i danas spremna da prihvati Bosnu i Hercegovinu, ali odbijanje Bošnjaka da prihvate RS pokazuje da je to čak više besmisleno i govoriti.
On je to rekao, jer se prijemu, kao ni ranijih godina, nisu odazvali bošnjački poslanici u Narodnoj skupštini RS i delegati u Veću naroda, pa je poručio da "ne treba onda da se Bošnjaci čude što ljudi iz RS ne žele da prihvate BiH".
"RS je legitimna i legalna i deo je ustavnog poretka BiH. RS je međunarodno prihvaćena i priznata kroz Dejtonski sporazum i svako osporavanje je udar na njen Ustav i značaj", podsetio je tim povodom.
Tokom političke krize nakon otcepljenja BIH 1991.godine, Srbi su stvorili posebnu skupštinu 24. oktobra pod nazivom "Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini". Dana 21. novembra skupština je objavila da sve opštine, mesne zajednice i naseljena mesta gde je više od 50 odsto stanovnika glasalo da ostane u Jugoslaviji, postaju deo "srpskih autonomnih teritorija“.
Naredne godine 9. januara u Sarajevu ova skupština je proglasila "Republiku Srpsku Bosnu i Hercegovinu".