BEOGRAD - Sekretar Privremenog organa Beograda Goran Vesić rekao je u nedelju veče da do sada saopšteni dug Beograda nije konačan i da će javnost sukcesivno biti obaveštavanja o finansijskom stanju u kojem se nalazi grad.
Podsetivši da je predsednik Privremenog organa Siniša Mali, pred Novu godinu saopštio da je je iznos duga Beograda oko 960 miliona evra, Vesić je kazao da se sada utvrđuju koja su još dugovanja institucija kulture, gradskih opština.
U svakom slučaju, rekao je on, taj dug je veoma veliki za iznos gradskog budžeta.
"To je činjenica s kojom se mi suočavamo. Prilikom imenovanja privremenog organa, jedan od zadataka je bio da građane upoznamo sa stanjem u kojem se nalazi grad. To upoznavanje se odnosi na finansijsko stanje. Formirali smo čitav niz komisija koje utvrđuju stanje u gradskim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač grad. Ovaj dug nije konačan i mislim da ćemo uskoro saznati tačan iznos duga svih institucija čiji je osnivač grad Beograd", najavio je Vesić.
Povodom najave predsednika parlamenta Nebojše Stefanovića da gradski izbori biti održani 16. marta, Vesić je rekao da je Privremeni organ poslednjih mesec i po dana predano radio na tome da pripremi građane da izaberu vlast koja će vladati naredne četiri godine.
"Obavili smo niz pripremnih radnji da bi izbori bili održani kako zakon nalaže. Vlada Srbije je donela odluku kojom je omogućila štampanje glasačkih listića u Službenom glasniku, jer nije bilo dovoljno vremena za sprovođenje javne nabavke", rekao je Vesić.
On je podsetio da je na poslednjim izborima 6. maja 2012. godine, pravo glasa imalo 1.576.795 birača, navodeći da će izbori biti održani na 1.175 biračkih mesta u 17 gradskih opština.
Gradska izborna komisija će odmah po raspisivanju izbora formirati biračke odbore, a očekujemo da će u njima biti oko 6.000 ljudi. "Onog časa kada predsednik Narodne skupštine Nebojša Stefanović raspiše izbore, gradska komisija će objaviti vremenski rok za sve izborne radnje", dodao je Vesić.
On je rekao da je na prošlim izborima bilo 16 izbornih lista, dap će ih otprilike toliko biti i na ovim i da je novac za održavanje izbora obezbeđen iz budžeta.
Vesić je ocenio da raspisivanje republičkih izbora ne bi uticalo na održavanje izbora u Beogradu, jer su, kako je rekao, to specifični izbori, prvi od uvođanja višestranačkog sistema koji se održavaju samo za grad Beograd.
"Spremni smo da organizujemo svaku vrstu izbora, u ovom trenutku se spremamo samo za gradske izbore, to je nešto što je naša obaveza.
Ukoliko drugi organi u Republici Srbiji budu odlučili da budu održani neki drugi izbori, koji će biti na teritoriji grada Beograda, biće održani bez ikakvih problema i koristiće procedure koje smo već pokrenuli", kazao je Vesić.
Na pitanje da prokomentariše previranja u Demokratskoj stranci, Vesić, koji je nekada bio funkcioner te stranke, rekao da to posmatra sa strane, ali da misli da "jedna politička stranka ne može da postoji bez politike".
"Moj utisak je, posmatrajući van te organizacije, da je DS posle poraza na izborima izgubila politiku i da pokušava da pronađe svoj identitet, ali da u tome ne uspeva i da tako ima određenih problema. Činjenica je da DS ne uspeva da se snađe u opozicionoj ulozi, što ukazuje da ona ima i određene strukturalne probleme, što može dovesti do toga da ona više ne bude jedinstvena", zaključio je Vesić.