U Jagodini podneto 1.000 zahteva za vraćanje imovine
JAGODINA - Istorijskom arhivu u Jagodini prošle godine je podneto oko 1.000 molbi za izdavanje dokumentacije radi podnošenja zahteva za restituciju, rečeno je u toj instituciji.
Zahtevi građana za restituciju odnose se na oduzetu imovinu ne samo tokom nacionalizacije, nego i konfiskacije, agrarne reforme i eksproprijacije. Rok za podnošenje zahteva za vraćanje nacionalizovane imovine Agenciji za restituciju je do početka marta 2014. godine.
Zato je Istorijski arhiv u Jagodini na svom internet sajtu postavio imenski registar sa oko 1.500 ljudi sa područja Jagodine kojima je oduzeta imovina tokom nacionalizacije. U Istorijskom arhivu u Jagtodini kažu da mnogi i ne znaju da je imovina njihovih predaka oduzeta ili imaju nepotpune podatke, tako da će im registar biti od koristi.
Registar je urađen u okviru projekta "Nacionalizacija i konfiskacija imovine u srezu Svetozarevo od 1946. do 1962. godine" koji je finansiralo Ministarstvo kulture, a podržao Institut za noviju istoriju Srbije.
Koordinator projekta, istoričar Milorad Jovanović je rekao da će, osim internet izdanja, u prvom kvartalu ove godine biti objavljena i knjiga sa tim registrom. "Knjigu prati i moja studija o prisilnom obliku oduzimanja imovine.
Reč je o istorijskom kontekstu procesa nacionalizacije, o tome kako je nova komunistička država posle 1945. godine stvorila ekonomsku platformu koja se zasnivala na društvenoj i državnoj svojini zbog čega je donet Zakon o nacionalizaciji i konfiskaciji", kazao je Jovanović.
Prvi Zakon o nacionalizaciji je donet 1946. godine. On je predviđao oduzimanje preduzeća u 42 privredne grane, a 1948. godine zakon je dopunjen tako što su dodate još neke privredne grane.