Istraga veka: Nezavisni konzorcijum istraživačkih novina otkrio veliku aferu

KINALIKS: Najveća korupcionaška afera u istoriji Kine

Foto: Rojters
Bliski saradnici najmoćnijih kineskih vođa, uključujući predsednika Si Đinpinga i bivšeg premijera Ven Đabaoa, kriju deo svog višemilionskog bogatstva u poreskim rajevima u inostranstvu

PEKING - Nemaju gde.
Kinu potresa najveća korupcionaška afera u istoriji te zemlje. Naime, grupa po imenu Nezavisni konzorcijum istraživačkih novina sa sedištem u Vašingtonu otkrila je da najveće političke vođe, uključujući predsednika Si Đinpinga, i njihovi bliski rođaci kriju ogromno bogatstvo, i to pomoću ofšor kompanija u takozvanim poreskim rajevima širom sveta. Pokazalo se da 16 najbogatijih Kineza, koji zajedno raspolažu sa čak 45 milijardi dolara, ima nekakve veze s tim ofšor firmama.

Više od petnaest porodica čiji članovi čine političku elitu Kine povezano je s kompanijama na Devičanskim ostrvima, navodi se u finansijskom dokumentu koji je procurio u javnost. Na njemu su se tako našla imena ljudi bliskih sadašnjem šefu države i vodeće Komunističke partije Kine, bivših premijera, članova narodne skupštine i brojnih biznismena.

Ofšor kompanije predstavljaju važno oruđe kineskih biznismena, pogotovo kada posluju van zemlje, jer im omogućavaju da zaobiđu izvesne zakonske restrikcije. Istraživanje pokazuje da više od 21.000 firmi na Devičanskim ostrvima ima direktore i akcionare čije su adrese u Kini ili Hongkongu. Primećeno je da je većina kompanija formirano uz pomoć zapadnih finansijskih institucija, među kojima se pominju „Kredit Svis“, „Prajs Voterhaus Kupers“ i UBS. Ipak, predstavnici tih giganata naglašavaju da su poslovali samo u okviru zakona i etičkih normi.

Inače, prema kineskom zakonu, zbog umešanosti u velike korupcionaške afere u velikom broju slučajeva optuženi se osuđuju na smrt.

Pali moćnici

Jul 2013 - Lju Džićun, bivši ministar železnice Kine, koja je ranije hvaljena zbog napretka, osuđen je na smrtnu kaznu uslovno zbog pronevere 101 miliona evra, povrede ugleda firme i zloupotrebe položaja. Ta kazna obično se kasnije pretvori u doživotnu robiju.

Septembar 2013 - Bivši član Politbiroa Komunističke partije Kine Bo Silaj osuđen je na doživotni zatvor zbog korupcije i zloupotrebe vlasti, a optužba se zasniva na tački da je on sa suprugom Gu Kajlaj i njihovim sinom Bo Guaguom od privrednika primio 2,67 miliona evra mita.

Jul 2010 - Pogubljen je bivši visoki funkcioner policije i pravosuđa Ven Čijang, koji je osuđen na smrt zbog zloupotrebe položaja, primanja mita u iznosu većem od 1,5 miliona dolara, prikrivanja kriminalaca, ali i silovanja.

Oktobar 2008 - Bivši pomoćnik gradonačelnika Pekinga Lju Đihua (59) osuđen je na smrtnu kaznu zbog primanja mita od milion dolara, kao i za nezakonito izdavanje građevinskih dozvola svojoj ljubavnici.