Danijelson: Veliki značaj dijaloga sa Prištinom

Daniejlson
Dijalog sa Prištinom povezan je sa napredovanjem Srbije u pregovorima za članstvo u EU, rekao generalni direktor Direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Kristijan Danijelson na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

BEOGRAD - Generalni direktor Direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji Kristijan Danijelson izjavio je da su jasni i poznati kriterijumi za ulazak Srbije u EU i da će budući koraci u dijalogu sa Prištinom biti "direktno povezani sa napredovanjem u pregovorima o članstvu".

"Apsolutno su jasni i poznati kriterijumi za ulazak Srbije u EU i ustanovili smo jasnu i direktnu sliku o tome. Uslovi su rezultat iskustava dosadašnjih proširenja", rekao je Danijelson na predavanju održanom na Fakultetu političkih nauka.

"Pregovarački okvir je jasan i u njemu se govori o pravno obavezujućem dokumentu i punoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, ali ne i kako da se do toga dođe", naveo je Danijelson dodajući da se u dokumentu Komisije ističe važnost normalizacije odnosa između Beograda i Prištine.

Prema njegovim rečima, budući koraci u dijalogu sa Prištinom biće "direktno povezani sa napredovanjem u pregovorima o članstvu".

To je, kako je podvukao, jedan od najvećih izazova za srpske vlasti u procesu pregovaranja, uz sprovođenje političkih i ekonomskih reformi.

"Pokazali ste da ste bili u stanju da krenete dalje i preduzmete čvrste korake u cilju normalizacije odnosa i važno je da se taj zamah sačuva", dodao je on.

Profesor FPN Slobodan Samardžić je tokom debate pomenuo pitanje transparentnosti kada je reč o uslovima za ulazak Srbije u EU, a koji su vezani prevashodno za Kosovo.

U tom smislu on je naveo primer pravno obavezujućeg dokumenta, rekavši da se "postavlja pitanje da li je to ultimatum Brisela da prizna Kosovo ili je dovoljno da se samo potpiše taj dokument".

"Pravno obavezujući dokument nije bukvalno priznanje nezavisnosti Kosova, ali može i tako da se tumači", rekao je Samardžić, naglasivši da je zbog ove nedoumice izuzetno važno da uslovi za prijem u EU budu jasni i transparentni.

Samardžić, koji je i potpredsednik Demokratske stranke Srbije, naveo je i da se u godišnjim izveštajima EK o napretku Srbije u evrointegracijama navodi da je "Kosovo ključni prioritet", ali, kako je rekao, ne i šta to zapravo znači.

Danijelson se saglasio da je debata o pristupnom procesu poželjna ne samo među političarima, već i u široj javnosti jer, kako je objasnio, društvena i ekonomska transformacija Srbije tokom predstojećih godina pregovaranja "tiče se svih".

Napominjući da dolazi samo par dana od zvaničnog početka pregovora Srbije sa EU, Danijelson je poručio da je do toga došlo zahvaljujući višegodišnjem naporu koje je zemlja uložila u procesu evrointegracija.


Danijelson sa Ružićem i Miščevićevom

Savet Koordinacionog tela Vlade Srbije za pristupanje EU, kojim predsedava ministar Branko Ružić, održao je sastanak u kome je učestvovao i Kristijan Danijelson.

Zajednički je izraženo zadovoljstvo zbog održavanja Prve međuvladine konferencije i zvaničnog otpočinjanja pregovora i ocenjeno da je "nastupila i nova era u odnosima Srbje sa EU", saopštila je Kancelarija Vlade za saradnju s medijima.

Na sastanku kome je prisustvovala i šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević, postignuta je saglasnost da je neophodno posvetiti posebnu pažnju daljim reformama i usklađivanja domaćih propisa sa pravnim tekovinama EU, posebno u oblastima sadržanim u pregovaračkim poglavljima 23 i 24.