HJUSTON - Nova nada!
Na Ceresu, najvećem od svih asteroida, koji neki istraživači nazivaju i patuljastom planetom, moguć je život, tvrde naučnici. Ova smela pretpostavka pojavila se u stručnim krugovima nakon otkrića da vodena para prosto kulja sa ovog ledom pokrivenog nebeskog tela.
Atmosfera
Astronomi su mlazeve vodene pare videli pomoću teleskopa „Heršel“ Evropske svemirske agencije (ESA), a nešto slično nikad nije viđeno ni na jednom nebeskom telu koje se nalazi između orbita Marsa i Jupitera (asteroidski pojas).
Otkriće mlazeva vodene pare desilo se samo godinu dana pre „Zore“, misije NASA koja će izučavati Ceres.
- Ovo je prvi put da smo identifikovali vodenu paru na Ceresu ili bilo kojem drugom objektu u pojasu asteroida. Ovo je dokaz da Ceres ima zaleđenu površinu i atmosferu - kaže Mihael Kipers iz ESA, šef istraživačkog tima koji se bavi Ceresom.
Pored velikog otkrića, sada se postavlja važno pitanje šta nagoni ogromne mlazeve vodene pare da napuštaju Ceres. Jedna od pretpostavki je da toplota Sunca s vremena na vreme otopi određene delove površine asteroida i da se onda desi evaporacija. Prema drugoj, ispod zamrznute površine Ceresa je voda u tečnom stanju i dešavaju se „erupcije“ kroz gejzire ili ledene vulkane. Nešto slično viđeno je na Enceladusu, jednom od unutrašnjih satelita Saturna.
Sloj leda
Naučnici pretpostavljaju da Ceres ima kamenito jezgro i da je obmotan slojem leda, u kojem ima više vode nego na celoj Zemlji.
Ceres je, inače, otkriven 1801. godine i jedno je od retkih mesta u Sunčevom sistemu na kojem je dokazano postojanje vode.
- A gde ima vode u tečnom stanju, moguć je život. Sav život zavisi od vode. I sve ovo je deo većeg pitanja, koje glasi: Gde život može da postoji? - kaže Mark Rejman iz NASA.
Ipak, naučnici se slažu da je bez detaljnih ispitivanja još rano da se Ceres proglasi dobrim kandidatom za mesto pogodno za postojanje života. Za život je, tvrde oni, potrebno još mnogo toga osim vode. A da li ostali hemijski elementi i uslovi postoje na Ceresu, tek treba da se vidi. Deo odgovora na sva ova pitanja daće sonda „Zora“, koja će do Ceresa stići u aprilu 2015. godine.
Na Ceresu ima života?!
Objavljeno
24.01.2014. 20:10h
→ 19.02.2017. 21:28h
Mlazevi vode viđeni na površini znače da je na njoj moguće postojanje živih organizama