Pao dogovor

KAKO DO PASOŠA MALTE: 650.000 evra i godinu dana života na ostrvu

Malteški parlament doneo je prošle godine odluku po kojoj će građani zemalja van EU moći da kupe državljanstvo Malte za 650.000 evra. Ta odluka razljutila je Evropsku komisiju

LA VALETA - Da biste dobili pasoš Malte po ceni od 650.000 evra, najpre treba na toj ostrvskoj državi da živite godinu - dogovoreno je u Briselu. Tako je prevaziđen spor EU i vlade u Valeti koja, osim novca, nije postavljala nikakve uslove tražiocima pasoša.

Svako ko želi da kupi pasoš od Malte, moraće prvo da u toj zemlji živi godinu dana, dogovorili su se u Briselu Evropska komisija i Malta. Malteški parlament doneo je prošle godine odluku po kojoj će građani zemalja koje nisu članice Evropske unije ubuduće moći da kupe državljanstvo Malte za 650.000 evra.
Ta odluka razljutila je Evropsku komisiju, jer Malta nije za dobijanje pasoša postavila uslov da tražilac dokumenta mora prvo da živi neko vreme na Malti, niti da ima ikakve veze s njom, podsetio je Rojters.

Malta i Komisija su u zajedničkom saopštenju naveli danas da su se saglasili da "uvedu prvo status rezidenta za osobe koje od Malte traže pasoš, a zatim mogu da zatraže naturalizaciju". Sve države članice EU imaju suvereno pravo da prodaju pasoše i Malta se po tome ne razlikuje od njih. Međutim, Malti je zamereno što ide protiv vrednosti EU, jer ne zahteva prvo boravak u zemlji za tražioce pasoša.

Malta je članica EU, Šengenskog prostora, a ima bezvizni sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama. Premijer Malte Džozef Maskat obrazložio je prošle godine da projekat prodaje pasoša ima za cilj da donese prihode zemlji tako što će privući potencijalne bogate investitore.

Prema njegovim procenama, država bi zaradila 30 miliona evra u prvoj godini - pretpostavka je da bi oko 45 ljudi kupilo državljanstvo Malte koje bi im omogućilo pravo na rad i boravak u drugim delovima Evropske unije.
Stručnjaci procenjuju da će godišnje između 200 i 300 pojedinaca aplicirati za malteško državljanstvo.

Opoziciona Nacionalna partija žestoko se protivi ideji prodaje državljanstva strahujući da bi Malta mogla da postane zemlja poreskog raja. Malteška vlada je pak tvrdila da podnosioce zahteva očekuje stroga provera i da osobe koje se dovode u vezu sa kriminalom neće moći da dobiju državljanstvo, a napominje da o ovakvoj ideji razmišljaju još neke zemlje EU.