GOLI OTOK: Zloglasni logor turistička destinacija

Beta
Od kada je zatvoren 1988. godine, pretvoren je u gomilu po život opasnog đubreta

ZAGREB - Osam godina posle zaključka hrvatske vlasti da bi Goli otok, zloglasni logor bivše SFRJ trebalo pretvoriti u spomen-područje i turističku destinaciju na tome ništa nije urađeno.

Goli otok danas je veoma devastirano područje kojim ne gospodari niko, a od 1988. godine, kada je zatvoren, pretvoren je u gomilu po život opasnog đubreta.Od nekad zastrašujućeg zatvorskog kompleksa za narodne neprijatelje ostali su urušeni krovovi, izbijena vrata, razbijena prozorska okna, napukli zidovi… Stoga, svako zavirivanje unutar tog zaboravljenog koncentracionog logora može biti kobno, o žemu svedoče sve češće povrede, doduše zasad samo lakše prirode, znatiželjnih turista.

Riječki list objavio je nedavno da su male šanse da Goli otok skorije dobije civilizovani izgled.Opština Lopar najavila je da će od Agencije za upravljanje državnom imovinom tražiti da lokalnoj samoupravi ponovo prepusti upravljanje otokom.

Opština ima u planu da, osim obnavljanja ustanove koja bi se bavila arhivskom građom, podigne dostojanstveno spomen područje, ali i da poboljša uslove za izletnički I boravišni turizima po ugledu na Đavolje ostrvo smešteno u Atlantiku nadomak obala Francuske i Gvineje, na kojem je sve do 1946. godine bila kažnjenička kolonija za političke protivnike francuske vlasti.Đavolje ostrvo danas je atraktivna turistička destinacija sa hotelom.
Čelnici opštine Lopari uvereni su da Goli otok ima veliki potencijal za razvo tzv. alternativnog, neuobičajenog turizma, nipošto masovnog karatkera.

Zainteresovanim turistima smeštaj bi bio omogućen u obnovljenom zatvorskom kompleksu, što bi, smatraju, bila jedinstvena ponuda.Na golootočkim pašnjacima bi se odgajale ovce, pa bi to mesto postalo nadaleko poznato po dobroj jagnjetini. Uz to, reč je o ekološki poptuno očuvanoj sredini.
Loparski čelnici imaju i viziju za preuređenje ostrva Sveti Grgur na kojem je od 1948. do 1988. godine bio popravni dom za žene. To ostrvo bi, smatraju u opštini Lopar, moglo da postane safari park prilagođen mediteranskom podneblju.

U međuvremenu logora bivše SFRJ idalje je politički aktuelna tema, a o njoj je ovih dana raspravljao saborski Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.Mediji su objavili da poslanica Hrvatske seljačke stranke (HŠ) Marijana Petir smatra da bi aktuelna vlast, dominantno socijaldemokratska, trebalo da se izvini zbog zločina koje su počinili komunisti.

Sredinom januara ove godine portal časopisa "Novi Plamen" objavio je spisak sa imenima i prezimenima 16.101 zatočenika Golog otoka koji su tu dospeli kao tzv. informbiroovci.Osim tih osnovnih podataka informbiroovaca koji su prošli kroz ovaj zloglasni politički logor nekadašnje SFRJ, na dokumentu koji je sastavila "Uprava državne bezbesnosti" zabeležen je I datum hapšenja, odnosno puštanja svakog evidentiranog zatvorenika.Prema tim podacima, 413 njih je ubijeno ili su sami sebi oduzeli život. Na Golom otoku su najčešće zatvarani Srbi (44 odsto), potom Crnogorci (21,5 odsto), pa Hrvati (16 odsto ).