INTERVJU: Pedsednik Hrišćansko-slobodarske platforme za Kurir

Konstantin Dobrilović: Srbija nije dovoljno spremila dijasporu za pregovore sa EU!

Naša politička elita treba da shvati da samo dobro integrisano rasejanje, koje aktivno učestvuje na društvenoj i političkoj sceni države prijema, može biti korisno zemlji porekla

BEČ - Nije važan samo novac koji šalju već i uticaj koji imaju u zemljama u kojima žive. Na početku i tokom pregovora o pristupanju Srbije EU bilo bi veoma dobro da u parlamentima zemalja članica ima poslanika srpskog porekla. Usuđujem se da kažem da naša otadžbina nije pripremala dijasporu za tu ulogu, kaže za Kurir Konstantin Dobrilović, predsednik Hrišćansko-slobodarske platforme, predorganizacije Slobodarske partije Austrije (FPÖ).

- Prosto, Srbija još ne poznaje dovoljno prilike u sopstvenom rasejanju. Naša politička elita treba da bude dalekovida i shvati da samo dobro integrisano rasejanje, koje aktivno učestvuje na društvenoj i političkoj sceni države prijema, može biti korisno zemlji porekla. Dijasporu ne treba posmatrati isključivo kroz prizmu materijalne koristi, odnosno visine doznaka koje stižu u maticu.

Otkud Srbin na čelu Hrišćansko-slobodarske platforme, predorganizacije partije FPÖ?
- Kako samo ime govori, naša platforma je hrišćanska, a Slobodarska partija Austrije se u svom programu zalaže za očuvanje hrišćanskih vrednosti u celoj Evropi. To je naš temelj, a mi smatramo da se samo na čvrstom i postojanom temelju može graditi nešto novo. Naglašavam da mi apsolutno nismo protiv ostalih zvaničnih religija, ali insistiramo na uvažavanju naše. Da se vratim na vaše pitanje. Potičem iz tradicionalne pravoslavne srpske porodice, a moja braća i ja smo vaspitavani na temeljima hrišćanstva. Time se rukovodim u svom radu i u odnosima prema ljudima, što je prepoznato u partiji. Na mom mestu je mogao biti predstavnik bilo kojeg drugog hrišćanskog naroda, što jasno ukazuje da Slobodarska partija nema ništa protiv migranata, ali insistira na uspešnoj i celovitoj integraciji u ovdašnje društvo.

Skoro 10 godina ste u Beču, kako sagledavate položaj Srba u austrijskom društvu?
- Austrijsko društvo u celini odlikuje se visokim stepenom demokratije i poštovanjem ljudskih prava. To je multikulturalno društvo u kojem migranti uživaju sve beneficije kao i domicilno stanovništvo, ako su ispunili samo jedan uslov - integrisali se. To isto važi i za Srbe, koje ne bih posebno izdvajao iz ostalih migrantskih grupa upravo zato što smo svi ravnopravni. Naglašavam da naš narod ima sve mogućnosti za negovanje sopstvene kulture i da niko ne insistira na asimilaciji. Medutim, ne može se očekivati da država Austrija ispunjava baš sve želje migranata, naročito ako one vode u izolaciju u nacionalnim okvirima.

Ne mislite li da ima još prostora za veći i kvalitetniji društveni, ali i politički angažman pripadnika srpske zajednice u Austriji?
- Srbi su tek počeli da osvajaju društveni i politički prostor u Austriji. U kojoj meri će se to razvijati, zavisi isključivo od njih samih. Sporadično pojavljivanje na lošim pozicijama na izbornim listama ukazuje da su političke partije svesne da srpska zajednica nije dovoljno kompaktna, a nažalost ni politički zrela da se uhvati ukoštac sa izazovima. Kad se neko kandiduje na izborima, on zastupa interese svih građana, a ne samo sopstvenog naroda. Treba da postanemo svesni da smo deo austrijskog društva i da ćemo bolje pozicije dobiti samo iskrenim, a ne kalkulantskim pristupom politici. Srbi imaju veliki izborni potencijal i samo ga treba kanalisati, a bez sloge od toga još dugo neće biti ništa. Dakle, ipak sve zavisi od nas samih.

Zašto, za razliku od, recimo, Turaka, Srbi nisu mnogo odmakli u organizovanju svoje zajednice, pa se i dalje, kao u vreme prvih gastarbajtera, sve aktivnosti svode uglavom na folklor i slične manifestacije?
- Ne smemo zaboraviti da smo mi gotovo na kućnom pragu, udaljeni samo nekoliko sati vožnje od matice. Samim tim smo i nekako raspolućeni između dve zemlje, što je naročito prisutno kod starije generacije. S druge strane, sve ono što se dešava u matici direktno utiče na odnose u rasejanju. Moje mišljenje je da samo jaka država porekla može imati složnu dijasporu. Među turskim udruženjima takođe ima nesloge, ali oni znaju šta su im prioriteti od opšteg značaja i od toga se ne odstupa. Iskreno se nadam da će generacija mladih prepoznati potrebu za novim pravcem delovanja. Naš folklor je lep i ja ga volim, ali nije to jedina vrednost koju naš narod ima.

Bićete na visokom 15. mestu na listi FPÖ za izbore za Evropski parlament. Zašto su ti izbori toliko važni i zašto vaš šef HC Strache sa toliko entuzijazma vodi kampanju za ove izbore?
- Mi živimo u ujedinjenoj Evropi i puno odluka, važnih za sve zemlje članice, donosi se u Briselu. S obzirom na to da je Austrija deo te evropske porodice, našoj partiji je važno da učestvuje u donošenju odluka, odnosno u zaštiti naših interesa. HC Strache je političar s vizijom, veliki je patriota i Austrija mu je na prvom mestu. Zato mu je važno da naše prisustvo i uticaj u Briselu budu što jači. Uostalom, mi s punim kapacitetima vodimo sve svoje kampanje, nezavisno da li se radi o lokalnim ili izborima za Evropski parlament. Ja sam ponosan što mi je ukazano poverenje i što sam deo te priče.

Johan Gudenus, šef FPÖ u bečkom parlamentu, najavio je da će na listi FPÖ na bečkim izborima sigurno biti i neki Srbin. Vidite li tu možda svoju šansu?
- Naša partija je sada fokusirana na izbore za Evropski parlament i svi, uključujući i mene, vredno radimo u kampanji. Bečki izbori će se održati sledeće godine, a kako će izgledati lista, odlučiće se demokratski kad za to dođe vreme.

Cilj Hrišćansko-slobodarske platforme
ZAŠTITA HRIŠĆANSTVA I OČUVANJE HRIŠĆANSKIH VREDNOSTI

Hrišćanskl-slobodarska platforma je predorganizacija Slobodarske partije Austrije, a osnovana je sa ciljem da se tematizuje progon hrišćana u arapskom svetu.
- Ne sme se zaboraviti da su hrišćani trenutno najobespravljenija religija u svetu, a vernici izloženi teškim oblicima progona. Putem naše internet platforme i kroz podijumske diskusije skrećemo pažnju javnosti na te pojave, insistirajući da se prekine s diskriminacijom i stradanjima hrišćana u raznim delovima sveta. Pored toga, mi radimo na jačanju i očuvanju hrišćanskih vrednosti u društvu aktivno se baveći jačanjem veza među hrišćanima u Austriji i u Evropi - kaže Dobrilović.