Ekstremno

OPERIŠU NOS DA LIČI NA AJFELOV TORANJ: Kinezi estetskim operacijama do zaposlenja

Lekari klinika kažu da "Ajfelov nos" nije jeftina operacija i da košta oko 7.200 eura i ima samo maglovit odnos s pariskom metalnom konstrukcijom

PEKING - Milioni mladih Kineza koji pokušavaju da nađu prvi posao okreću se estetskoj hirurgiji da bi povećali svoje šanse, a deo njih je "popustio" reklami i modelira nos po uzoru na oblik Ajfelovog tornja.

"Pod uticajem smo lepote Ajfelovog tornja i zato se ne zadovoljavamo malim korekcijama nosa, mi ga rekonstruiramo", rekao je hirurg Vang Ksuming, koji svakog meseca izvrši desetak operacija te vrste.

Kineski poslodavci ne kriju važnost telesnih kriterijuma prilikom izbora kandidata za posao, a neki u svojim oglasima navode i poželjni stas.

Zato se studenti sve više obraćaju estetskim hirurzima u nadi da će na taj način navesti poslodavca da baš njima da posao. Konkurencija je oštra, u prilog čemu govori podatak da je prošle godine fakultet završilo oko 7 miliona mladih koji moraju da uđu na tržište rada.

U Čongkingu na jugozapadu Kine, gde se nalazi klinika dr Vanga Ksuminga, svuda se mogu videti reklame za estetske klinike, među kojima je i Vangova koja reklamira "Ajfelov nos"."Studenti se nalaze pod velikim pritiskom da bi našli posao posle završenog fakulteta. Ako imaju dobre karakteristike lica, imaju i bolje šanse za posao", kaže dr Vang dodajući da mu je klijentela uglavnom ženska.

Inače, lekari njegove klinike kažu da "Ajfelov nos" nije jeftina, operacija koja košta oko 7.200 eura i ima samo maglovit odnos s pariskom metalnom konstrukcijom. "Ajfelov toranj je klasični spomenik, s odličnom estetskom formom i mi pokušavamo da kombinujemo medicinu i umetnost", kažu u Vangovoj klinici.

Međutim, studenti u potrazi za poslom ne rekonstruišu samo noseve.

Ksu Jang, 26-ogodišnja Kineskinja iz Pekinga priznaje da je išla na liposukciju, motivisana potragom za poslom, smatrajući sebe debelom.

Zbog svih njih, kineski sektor estetske kirurgije beleži poslednjih godina veliki rast koji ide čak do 40 odsto godišnje, zbog čega je Kina treće najveće svetsko tržište u domenu plastične hirurgije, iza SAD i Brazila.