Bubašvabe kiborzi očistiće gradove!
TOKIO - Svašta naučnicima može da padne na pamet.
Japanski naučnici napravili su bubašvabe kiborge koje služe za čišćenje gradova. Iako zvuči zastrašujuće, reč je o veoma zanimljivom i korisnom otkriću - novom tipu baterije koja stvara električnu energiju koristeći šećere u telu insekta. Istraživači se nadaju da će moći da naprave ogroman roj kiborg insekata, koji bi činio veliku senzornu mrežu za zagađenje.
Mreža senzora
Naučnici Univerziteta u Osaki i Univerziteta za agrikulturu i tehnologiju u Tokiju (TUAT) u zajedničkom projektu stvorili su ćelije za napajanje dimenzija 20 puta 15 milimetara koje mogu da se instaliraju na insekte. Prema njihovom mišljenju, ovo je prvi korak ka pravljenju bežičnih senzornih mreža pomoću insekata kiborga. Tim japanskih istraživača je svoje otkriće već predstavio javnosti na Međunarodnoj konferenciji o mikroelektromehaničkim sistemima (IEEE MEMS) u San Francisku.
Ukoliko bi se ovaj izvor energije spojio s tehnologijom kojom bismo mogli da kontrolišemo insekte, onda bi postalo moguće da se insekti koriste za bežično odašiljanje raznih senzornih signala. Insekti su se prilagodili skoro svim uslovima koji postoje na našoj planeti. U tom slučaju, ti kiborzi insekti bi mogli da idu i na opasna mesta, na kojima bi na širokoj površini postavljali senzorne mreže.
Energija
Možda deluje kao distopijski scenario za neki film naučne fantastike, ali japanski naučnici žele da naprave mikrorobote tako što će kopirati funkciju i strukturu insekata, konkretno bubašvaba. Ove kiborg insekte kontrolisali bi pomoću elektrostimulacije njihovih neurona i koristili bi ih za rad u radioaktivnim sredinama, možda čak pri nekim pokušajima spasavanja ili jednostavno za nadgledanje. Veliki problem istraživačima iz Japana zasad predstavlja pronalaženje načina da sprave na bubašvabama u dovoljnoj meri napajaju energijom.
Činjenice
KAKO OVA NAPRAVA FUNKCIONIŠE:
- Ćelije za napajanje prave struju koristeći trehalozu (šećer), koja se nalazi u tečnosti.
- Baterija se sastoji od elektroda, rezervoara s telesnom tečnošću i sitnih cevi koje se povezuju sa insektom.
- Rezervoara je podeljen dijaliznom membranom.
- Trehaloza se hemijskim razlaganjem svodi na enzime koji proizvode glukozu.
- Potom na pozitivno naelektrisanoj elektrodi dolazi do oksidacije glukoze, usled čega se stvari kiseonik na negativno naelektrisanoj elektrodi - na taj način čine jednostavnu bateriju koja može da napaja elektronske uređaje na insektu.