BEOGRAD - Politički motivisano.
Dogovor između sindikata „Elektroprivrede Srbije“ (EPS) sa poslovodstvom tog preduzeća, ali i predstavnicima ministarstava energetike i finansija, ni posle dva petočasovna sastanka nije na pomolu, a razlog za to je bojkot članova Socijalističke partije Srbije, pod čijom kontrolom se nalazi sindikat!
Ovo za Kurir kaže obavešteni izvor iz vrha EPS, koji navodi da je zbog toga sve izvesniji najavljeni štrajk, koji je očigledno politički motivisan.
- To je očigledno jer se štrajk organizuje u toku predizborne kampanje. Pregovori sa sindikatom su vođeni dva puta po pet sati i gotovo svi njihovi zahtevi su prihvaćeni. Izašli smo im u susret kada su u pitanju njihove želje da budu uključeni u radnu grupu za definisanje zakona o radu, da učestvuju u rešavanju problema sa zakonom o javnim nabavkama, da imaju mogućnost da odluče o angažovanju radnika izvan EPS, preko trećih ćerki kompanija - objašnjava sagovornik Kurira i naglašava da jedino što nisu uspeli da im dopuste jeste da budu izuzeti iz zakona o solidarnom smanjenju neto prihoda.
Kako kaže, glavni razlog za to je što bi prihvatanjem i tog zahteva čitav sistem pao, sa čime su svi dobro upoznati.
- Indikativno je da su predstavnici sindikata, čija je prosečna decembarska zarada iznosila oko 80.000 dinara, svaki put kad se nešto konkretno predloži i kad je rešenje bilo na vidiku, govorili: „E nećemo, hoćemo da nas izuzmete“. Bilo je očigledno da oni neće dogovor. Čak su počeli da dodaju nove zahteve - priča sagovornik Kurira i dodaje da je pretnja štrajkom uperena protiv SNS.
Zanimljivo, u isto vreme u „Srbijagasu“, čiji su radnici takođe na udaru zbog oporezovanja plata, koji je pod kontrolom SPS, nema ni pomena o štrajku.
Aleksandar Obradović
ZAKONI MORAJU DA SE POŠTUJU!
Glavni odbor sindikata radnika EPS je potvrdio odluku da stupi u generalni štrajk, ako u roku od 10 dana ne počnu pregovori o zahtevima.
V. d. direktora EPS Aleksandar Obradović istakao je da zakoni Srbije moraju da se poštuju i da postoji određena procedura kada neki zakon može da se primenjuje ili ne i ko može da ga menja.
- I sa jedne i sa druge strane stola je visok nivo odgovornosti. Sve strane žele da se izbegne štrajk i da nađemo rešenje koje će biti odgovarajuće sadašnjoj situaciji - kaže on.