Penzionisani svemirski teleskop ponovo aktivan

IZNENAĐENJE: Kepler ponovo radi

Lovac na egzoplanete pre godinu dana teško oštećen, ali je opet funkcionalan i otkriva udaljene zvezde i planete

VAŠINGTON - Legenda oživela.
Posle velikog oštećenja u maju prošle godine verovalo se da je svemirski teleskop „Kepler“ penzionisan i da više neće tragati za egzoplanetama. Ipak, svemirska laboratorija je ponovo proradila i odmah je snimila novu planetu veličine Jupitera.

Uspešna misija

Lansiran 2009. godine, „Kepler“ je dizajniran da vidi prolazak planeta van Sunčevog sistema ispred zvezda oko kojih kruže. Tokom četvorogodišnje misije otkrio je 250 egzoplaneta i doveo do pretpostavke da postoji nekoliko hiljada njih, što je naučnike odvelo do novih teorija o tome da život u svemiru buja.


Osmatranje svemira pomoću te laboratorije prestalo je sredinom prošle godine, kad je zbog mehaničkog kvara „Keplerov“ sistem za navođenje izgubio mogućnost da mirno posmatra prolaze planeta oko udaljenih zvezdanih sistema. Dosad. U novembru je tim zadužen za održavanje teleskopa saopštio da je moguće koristiti pritisak Sunčeve radijacije da se letelica održava u jednom položaju do 75 dana.

Naravno, odmah nakon uključivanja, „Kepler“ je usnimio planetu nazvanu WASP-28b. Ovaj gasoviti džin, sličan našem Jupiteru, viđen je i ranije, ali to što ga je teleskop snimio bila je potvrda da je ova svemirska laboratorija „oživela“ i da može da nastavi misiju.

- To je bio divan prolaz planete ispred zvezde. Svako ko je video snimak rekao je: „Naravno da je to planeta.“ Ovo je veoma uzbudljivo - rekao je Stiv Hauel, naučnik zadužen za održavanje „Keplera“.

Ipak, teleskop neće moći da nastavi originalnu misiju potrage za naseljivim planetama poput Zemlje, koje kruže oko zvezde slične našem Suncu. Da bi potvrdio postojanje takve planete, „Kepler“ treba da vidi prolazak planete ispred zvezde bar tri puta.

Poreklo kosmosa

To znači da bi morao bar tri godine da posmatra istu zvezdu, a zbog kvara to više nije u stanju da uradi jer je pretrpeo oštećenje koje ograničava posmatranje na 75 dana.

Međutim, astronomi su zadovoljni jer će tokom nove misije teleskop sakupljati podatke o mladim zvezdama i tražiti planete koje se formiraju oko njih.

- To će biti naš prozor u formiranje zvezda i planeta - rekao je Hauel.

Tim naučnika čeka odobrenje NASA za novu dvogodišnju misiju, a odluka o tome očekuje se do kraja maja. Do tada će „Kepler“ posmatrati oko 110.000 zvezda.

Poređenje... Planeta WASP-28b i Jupiter

Stiv Hauel

Planeta WASP-28b
KRATKA ORBITA

Planeta WASP-28b veličine je Jupitera i ima kratku orbitu - godina joj traje 3.408 dana. Prema prikupljenim podacima, ima masu oko 10 puta veću od Zemljine i ima mnogo teških elemenata u svom sastavu.