SARAJEVO: Evakuisana federalna vlada, ministri zasedali na tajnoj lokaciji

Tanjug
Iznosi se dokumentacija i kompjuteri, jer su zaposleni dobili takvo uputstvo u slučaju da demonstranti uđu u zgradu Vlade. Deo dokumentacije se nosi u podrum, a deo službenici unose u automobile i voze u nepoznatom pravcu

SARAJEVO - Nastavljaju se protesti nezadovoljnih građana u Bosni. Federalna Vlada zasedala je na tajnoj lokaciji, a zgrada predsedništva oko 12 h je evakuisana.

Kako javlja Dnevni avaz, oko 100 građana Sarajeva okupilo se ispred zgrade Predsedništva BiH, ali saobraćaj još uvek nije obustavljen. Kako se saznaje od jednog službenika federalne Vlade, prava panika vlada među zaposlenima ove institucije.

"Iznosi se dokumentacija i kompjuteri, jer su zaposleni dobili takvo uputstvo u slučaju da demonstranti uđu u zgradu Vlade. Deo dokumentacije se nosi u podrum, a deo službenici unose u automobile i voze u nepoznatom pravcu", piše Avaz.

Trenutno ispred Vlade nema demonstranata, prisutne su novinarske ekipe i vidljivo je pojačano policijsko obezbeđenje. Zbog nereda koji su tokom vikenda poremetili život Sarajlija, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS poslalo je instrukcije svim školama prema kojima će se nastava održavati u punom obimu, ali uz pojačana dežurstva. Jutarnji.hr prenosi da su evakuisani svi zaposleni u zgradi Predsedništva BiH jer je policija procenila da nikome ne može da garantuje bezbednost.

U zgradu su jutros došli Bakir Izetbegović i Željko Komšić, ali im je rečeno da im se ne može garantrovati bezbednost. Inače, u Federaciji BiH ima deset kantona, a građani pored ostalog traže ukidanje kantona i smanjivanje obimne državne administracije. Vladajuće političke partije, Stranka demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratska partija (SDP) BiH, saopštili su da su "u ovakvoj situaciji vanredni izbori jedina opcija", iako Ustav BiH ne predviđa mogućnost vanrednih izbora.

Kako bi se održali vanredni izbori, najpre se u Parlamentu moraju usvojiti amandmani na zakone, kojima bi se omogućilo održavanje prevremenih izbora. Građani traže ostavke svih vlada, i formiranje vlade eksperata koji nisu stranački opredeljeni. Građani takođe traže da se smanje plate i naknade političara, transparentnost javne potrošnje, usvajanje zakona o poreklu imovine, procesuiranje osumnjičenih za zloupotrebu vlasti.

Protesti u BiH su počeli prošle srede u Tuzli, kada su obespravljeni radnici čija su preduzeća privatizovana zatražili ostavku kantonalne vlade u Tuzli. Protesti iz Tuzle proširili su se na celu Federaciji BiH. Takođe, protesti su proteklih dana održani i u nekim gradovima u Republici Srpskoj, kao što su Bijeljina, Prijedor i Banja Luka.

Novi protesti zakazani su u Mostaru u 13 sati a učešće je putem društvene mreže Fejsbuk potvrdilo 1400 ljudi.

Kako je najavljeno, uz već postojeće zahteve, među kojima je i smena čelnika Hercegovačko-neretvanske županije, građani traže i puštanje uhapšenih demonstranata i smenu gradonačelnika Ljube Bešlića. - Molimo sve građane Mostara da učestvuju, ovog puta na mirnim protestima. Ovo neće i ne sme biti kraj, jer ništa nismo postigli - stoji u pozivu građanima.Kako podseća agencija Fena, učesnici protesta zahtevaju i rešavanje statusa radnika uništenih firmi, obavezno zapošljavanje socijalnih radnika u osnovnim i srednjim školama, osiguranje sredstava za nezaposlene majke kao i povećanje i ujednačavanje socijalnih davanja na području Federacije Bosne i Hercegovine kao i "pravo na život i pravo na rad".

Traži se linearno povećanje penzija, ukidanje dodatnog finansiranja poslanika i zaposlenih u organima uprave, ukidanje plata ministara nakon isteka mandata, ujednačavanje plata političara s platama ostalih zaposlenih javnog i privatnog sektora.