Uskoro izložba u Domu vojske

Skriveno blago Jevrema Grujića

Najznačajniji eksponati su svadbeni dar kralja Milana i puška Hajduk Veljka

Velike tajne pred očima javnosti!
U Velikoj galeriji Doma vojske Srbije 13. februara u 19 časova biće otvorena izložba „Skriveno blago doma Jevrema Grujića“. Široj javnosti prvi put će biti predstavljeno 100 umetničkih dela, sakupljanih tokom dva veka. Publika će moći da pogleda radove nekih od najznačajnijih srpskih slikara poput Paje Jovanovića, Uroša Predića, Steve Todorovića, Zore Petrović i drugih, skulpture, stilski nameštaj, oružje iz Prvog i Drugog srpskog ustanka, među kojima je i puška Hajduk Veljka, umetničke predmete i ordenje, kao i bogat arhivski materijal.

Jedan od najatraktivnijih eksponata svakako je pozlaćena škrinja od bronze i kristala za liker, svadbeni dar kralja Milana i kraljice Natalije Obrenović Stevanu i Stani Ćurčić. Moći ćete i dragoj osobi da napišete pismo koristeći mastionicu s kraja 19. veka u stilu bel epoka, a za svakog 500. posetioca izložbe biće pripremljen simboličan poklon iz zbirke doma Jevrema Grujića.

Izložba je zajednički projekat Centralnog instituta za konzervaciju, koji je u proteklih godinu dana uradio obimnu restauraciju dela umetničke zbirke legata Jevrema Grujića, Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda i Medija centra „Odbrana“, a svečano će je otvoriti ministar odbrane Nebojša Rodić. Blago iz vredne privatne kolekcije moći ćete da pogledate do 13. marta, a svakim danom od 13 i od 17 časova organizovane su besplatne, stručno vođene ture uz kustose i bogat prateći program.

(Lj. R.)

Slika Paje Jovanovića (levo) i portret Jevrema Grujića

U srcu grada
JEVREMOVA KUĆA PORED ATELJEA

Dom Jevrema Grujića nalazi se u starom jezgru Beograda, u Svetogorskoj ulici broj 17, neposredno uz pozorište Atelje 212, što Beograđanima često stvara utisak objekta koji je u funkciji pozorišta, a ne porodična kuća u kojoj i danas žive potomci istaknute ličnosti srpske diplomatije 19. veka. Kuća je sagrađena 1896. godine i danas je spomenik kulture.