SMEDEREVO: Radnici Želvoza će danonoćno blokirati saobraćajnice

Beta
Ministarstvo privrede nije ispunilo obećanje o isplati dve minimalne zarade radnicima Želvoza do 10. februara. Radnici su dobili samo jedan minimalni lični dohodak i zato smo odlučili da radikalizujemo protest, navodi Željko Veselinović predsednik USSS

SMEDEREVO - Radnici Fabrike železničkih vozila Želvoz danas će početi blokadu puta i prugu kod Železare Smederevo koju neće prekidati do ispunjenja zahteve, izjavio je predsednik Ujedinjenih sindikata Srbije Sloga Željko Veselinović.

On je rekao da će danonoćna blokada početi pošto Ministarstvo privrede nije ispunilo obećanje o isplati dve minimalne zarade radnicima Želvoza do 10. februara. Taj sporazum potpisan je s vršiocem funkcije ministra privrede Igorom Mirovićem posle 16 dana protesta u januaru.

"Taj dogovor nije poštovan jer su radnici dobili samo jedan minimalni lični dohodak i zato smo odlučili da danonoćnom blokadom maksimalno radikalizujemo protest", rekao je Veselinović.

Kako je rečeno, mesto blokade je najosetljivija tačka Smedereva, jer blokira istovremeno veze s Vojvodinom, Železarom Smederevo, izlaz na autoput i sve železničke pravce, pošto je najznačajniji železnički čvor u Maloj Krsni. Prvi ovogodišnji protest radnici su počeli 15. januara nasilnim ulaskom u gradsku skupštinu u kojoj je spavalo oko 300 radnika, a četvoro je izvesno vreme štrajkovalo glađu.

Sindikalne vođe, poslovodstvo Fabrike i gradonačelnik Smedereva postigli su delimičan uspeh u razgovoru 31. januara s ministrom privrede Igorom Mirovićem, ali, kako je ranije izjavila gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović, radnici nisu u potpunosti zadovoljni. Radnici Želvoza su u skupštinskoj sali tokom protesta u martu 2012. spavali u zgradi lokalne uprave, a štrajkovali su i u februaru 2011. kada je većinski vlasnik Želvoza bio konzorcijum Grampet i Remar, koji je napustio fabriku krajem marta te godine.

Zaposleni u Želvozu godinama su, pre i posle privatizacije, kada je fabriku preuzeo rumunski konzorcijum Remar i Grampet, blokirali ulice, gradsku skupštinu i most na Dunavu. Rumunski konzorcijum je ušao u Želvoz u leto 2008. u vreme kada je sindikat organizovao štrajkove zbog privatizacije. U to vreme Želvoz je imao 1.450 radnika, sada oko 870, od kojih je većina na prinudnim odmorima, a na protestne šetnje i blokade redovno je izlazilo do 300 ljudi.