VAŠINGTON - Uspešni eksperimenti.
Istraživački tim s Državnog univerziteta Pensilvanije uspeo je da kontroliše kretanje živih ćelija koristeći sintetičke nanomotore.
Veliki poduhvat
Ovo je poduhvat od izuzetne važnosti u primeni nanotehnologije u medicini, a smatra da je načinjen prvi korak ka revoluciji u medicinskoj nauci. U bliskoj budućnosti nanomotori bi mogli da se koriste za lečenje raka i drugih opasnih bolesti mehaničkom manipulacijom ćelija iznutra. Bilo bi moguće obavljati unutarćelijsku hirurgiju i dostavljati lekove u živa tkiva na neinvanzivan način.
Grupa hemičara i inženjera postigla je ovo tako što su umetnuli sintetičke motore i kontrolisali njihovo kretanje pomoću ultrasoničnih talasa i magneta unutar živih ćelija. Neočekivano je bilo kad su nanomotori, koji su zapravo čestice u obliku raketa, udarali u ćelijske membrane da bi ćelije ispoljavale unutrašnje mehaničke reakcije.
- Ovo istraživanje bi moglo omogućiti novo korišćenje sintetičkih nanomotora u biološkim istraživanjima ćelija - rekao je Tom Maluk s Državnog univerziteta Pensilvanije.
Sveti gral
Tokom eksperimenata korišćene su ćelije HeLa, koje su zapravo vrsta besmrtnih ćelija raka grlića kod ljudi, i nanomotorima je bilo moguće u potpunosti blokirati njihove unutrašnje mehanizme.
Iako ćemo možda morati da čekamo još nekoliko decenija da bi se usavršile praktične primene ovog otkrića, mnogi korišćenje nanotehnologije u medicini smatraju vrstom Svetog grala u nauci. U dugoročnom smislu, nanoboti bi mogli da pomažu u postavljanju dijagnoza, da eliminišu toksine i opasne ćelije, kao i da stvaraju lekove unutar naših tela i pomažu već postojeće biofizičke procese poput disanja.
Nanotehnologija
- Reč je o delu nauke koji omogućava upravljanje materijom na skali nanometara (jedan nanometar je milijarditi deo metra), čime postaje moguće korišćenje naprednih materijala.
- Trenutna generacija nanomedicinskih naprava je i dalje prilično osnovna jer se nakon unošenja kreće telom putem cirkulacije.
- Nanomaterijali se sastoje od naprava poput nanočestica, načinjenih od punog ili šupljeg metala ili polimerskih nanoljuštura, nanosfera i nanotuba.