U Srbiji je, kao i širom sveta, obeležen 15. februar - Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti. Naši stručnjaci su istakli da je kod nas u poslednjih 20 godina učinjeno mnogo kad je u pitanju lečenje najmlađih pacijenata obolelih od raka i da je preživljavanje podignuto i na 90 procenata zahvaljujući kombinaciji hemoterapije, hirurgije i postoperativnog praćenja dece.
Direktor Instituta za pedijatriju na Univerzitetskoj dečjoj klinici docent Dejan Škorić istakao je da deca najčešće obolevaju od akutne leukemije, a simptomi tog oboljenja su zamaranje, bledilo, odbijanje hrane ili sisanja, pojavljivanje modrica, tačkica na koži i upalnih infekcija koje traju duže nego što je uobičajeno.
- Kad je reč o preventivi, posebno ističemo da trudnice treba da izbegavaju infekcije, isto tako, zračenje nikako nije dozvoljeno, pušenje i alkohol, a pored toga, buduće mame treba da vode računa o načinu ishrane i života. Posle porođaja obavezno je dojenje deteta jer je to najbolja preventiva - naglasio je dr Škorić.
Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović istakla je da je cilj zdravstvenog sistema Srbije da 70 odsto dece obolele od malignih bolesti bude izlečeno, a da se kod drugih, težih oboljenja, preživljavanje produži na više od pet godina.
Prevencija je najbolji način borbe protiv malignih bolesti
Objavljeno
17.02.2014. 10:16h
→ 24.02.2017. 10:26h
Posebno je važno da žene tokom trudnoće izbegavaju infekcije, ali i zračenje, pušenje i alkohol kako bi se sprečila pojava najtežih oboljenja kod mališana