Šef austrijske diplomatije zadovoljan

Kurc: Kul je što su nuklearni pregovori u Beču

Sebastijan Kurc je uspeo da ovaj važan sastanak "dovede" u Beč, što mediji ocenjuju "višedecenijskog buđenja spoljne politike iz dubokog sna".

BEČ - Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc ocenio je da je "kul" što je Beč ponovo postao mesto međunarodnog dijaloga, ovoga puta to su pregovori o rešenju nuklearnog programa Irana.

Pregovori će početi danas oko podneva u bečkom sedištu UN, a njima će prisustvovati i šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton. Sebastijan Kurc je uspeo da ovaj važan sastanak "dovede" u Beč, što mediji ocenjuju "višedecenijskog buđenja spoljne politike iz dubokog sna".

"Ponosan sam što se nuklearni pregovori vode u Beču. Moj cilj je da se ugled Austrije kao posrednika i izgraditelja mostova ojača. Austrija ima dugu takvu tradiciju", naglasio je on. Pred početak današnjih pregovora Teherana i svetskih sila Kurc će se sastati sa svojim iranskim kolegom Mohamedom Džavad Zarifom.

Zarif ne očekuje brz napredak u pregovorima, i ističe da se radi samo o prvom koraku u završnoj fazi, zbog čega očekivanja ne smeju biti prevelika. U Beču će se razgovarati, kako je najavio, samo o osnovama nacrta sveobuhvatnog sporazuma. Zarif očekuje da će biti potrebna još dva sastanka do rešenja.

Zarif: Iran ima političku volju da postigne sporazum

Šef iranske diplomatije Mohamed Džavad Zarif izjavio je da Iran ima političku volju da postigne sporazum s velikim silama o nuklearnom programu, javlja danas iranska agencije Irna.Iran i pregovarači grupe 5+1 (Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija i Nemačka) danas u Beču počinju novu rundu pregovora o spornom iranskom nuklearnom programu.

"Smatramo da je moguće postići sporazum, a mi imamo političku volju", rekao je Zarif.Zapad i Izrael sumnjaju da Iran želi da napravi atomsku bombu, što vlasti u Teheranu kategorički negiraju, navodeći da je program samo u mirnodopske svrhe.Posle dve godine neuspeha, pregovori između Irana i zapadnih sila su doveli u novembru prošle godine do prvog dogovora u šest tačaka.

Inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) su nedavno imali sastanke s predstavnicima vlasti u Teheranu kako bi proverili da li Iran ispunjava svoje obaveze u skladu sa sporazumom postignutim u novembru.
IAEA redovno kontroliše nuklearna postrojenja u Iranu i u toj zemlji više od deset godina sprovodi istragu kako bi utvrdila da li je nuklearni program ima vojne ili civilne svrhe. Do sada agencija to nije mogla da utvrdi zbog nedostatka saradnje s iranskim vlastima.