Sarajlije uputile zahteve vlastima

Tanjug
Demonstracijama su se pridružili radnici mnogih preduzeća u stečaju, a uz pištaljke i transparente poručuju da je došlo "pet do dvanaest" i da aktuelna vlast treba da odstupi sa funkcija

SARAJEVO - Protesti građana u BiH su se nastavili i danas, trinaesti dan uzastopno. U Sarajevu demonstranti su pred zgradom Predsedništva BiH blokirali glavnu gradsku ulicu.

Demonstracijama su se pridružili radnici mnogih preduzeća u stečaju, a uz pištaljke i transparente poručuju da je došlo "pet do dvanaest" i da aktuelna vlast treba da odstupi sa funkcija. Građani nose transparente na kojima piše "Dosta bagro bogaćenja", "Vlada elitna banda", "Došlo je vreme da pametnima predate fotelje", "Narod koji nema šta izgubiti", "Revizija privatizacije", "Ostavke", "I ja i moji roditelji smo na birou", "Nemam budućnost"... Među građanima je i jedan maskiran u "Vučka" - simbol Zimskih olimpijskih igara 1984. godine u Sarajevu.

"Vučko je nekad bio simbol Olimpijade, a danas je simbol nezadovoljstva građana", rekao je maskirani građanin.

Predstavnici "Plenuma građana Sarajeva" predali su danas četiri zahteva Kolegijumu Skupštine Kantona Sarajevo. Ti zahtevi su utvrđeni poslednjih dana tokom skupova na kojima su se građani izjašnjavali o problemima koje hitno treba rešiti. Pošto je Vlada Kantona Sarajevo podnela ostavku, glavni zahtev koji je predat u ime demonstranata je hitno formiranje nestranačke ekspertske kantonalne Vlade. Takođe, zahtevi plenuma su još i hitna revizija plata i beneficija nosilaca javnih funkcija u Kantonu Sarajevo i njihovo usklađivanje s ekonomskom situacijom, zahtev za reviziju privatizacije svih preduzeća u Kantonu Sarajevo, kao i uspostavljanje nezavisne komisije eksperata za utvrđivanje činjenica o dešavanjima od 7. februara kada su demonstranti zapalili zgrade tri javne institucije u Sarajevu.

Kolegijum Skupštine Kantona Sarajevo će u četvrtak razmotriti zahteve građana, kada će se o njima i izjasniti. Osim u Sarajevu, građani danas protestuju u Tuzli, Srebrenici, Zenici, Banjaluci i drugim gradovima. Protestima prisustvuju građani svih nacionalnosti i socijalnih kategorija, penzioneri, invalidi, demobilisani borci, nezaposleni, obespravljeni radnici, studenti, deca.