Seoski momci ženiće se babuškama

SRPSKE MLADOŽENJE, NA GOTOVS: Stižu udavače iz Kazahstana!

Foto: Reuters
Zahvaljujući dosadašnjim brakovima sa Albankama, mnoga planinska sela spasena su od gašenja i u njima se opet čuje dečji plač

BEOGRAD - Humanitarna organizacija „Stara Raška“ iz Beograda, uz čije posredovanje je oko 400 gorštaka iz planinskih sela jugozapadne Srbije sklopilo brak sa devojkama iz Albanije, saopštila je da će seoske momke ubuduće ženiti isključivo Ruskinjama iz Kazahstana jer su pojedinci zloupotrebili humanitarnu ideju i udaju Albanki za seoske momke pretvorili u komercijalu.

Udavače iz Kazahstana već su spremne da krenu na put, ali se čeka odgovor države na zahtev da finansira troškove njihovog dolaska.

Treba da se plati čarter let za devojke

U toj humanitarnoj organizaciji kažu da su „zamrzli akivnost“ i da više neće učestvovati u nalaženju udavača u Albaniji jer je sve poprimilo karakter biznisa, u čemu „Stara Raška“ ne želi da učestvuje. Zahvaljujući brakovima sa Albankama, mnoga planinska sela spasena su od gašenja i u njima se opet čuje dečji plač.

"Naš cilj i jeste da kroz razne projekte pomognemo obnovu sela u raškoj oblasti, što već 15 godina uspešno činimo, a ne da uzimamo novac gorštacima kako bismo im rešili životni problem. Zbog toga smo i odlučili da pokrenemo novi projekat, a za početak bi u Srbiju iz Kazahstana došlo pedesetak pravoslavnih Ruskinja, koje su rođene i odrasle na selu. U Kazahstanu imamo logistiku i projekat je izvestan, ali su problem finansije jer treba platiti čarter let za devojke. Zainteresovale su se opštine Čajetina i Jagodina, kao i neke privatne firme koje su nam stalni donatori, ali još uvek ne i država - kaže predsednik Upravnog odbora „Stare Raške“ Vojin Vučićević.

U planinskim vrletima na stotine neženja

U selima na Pešteru, kao i na padinama Golije, Zlatara, Javora, Murtenice, Zlatibora i drugih starovlaških planina, na hiljade je momaka koji ne mogu da među domaćim devojkama pronađu srodnu dušu i formiraju porodicu.

U akciji protiv bele kuge, koju je pre sedam godina pokrenula „Stara Raška“, mnogi su videli slamku spasa i nisu se pokajali jer su zahvaljujući braku sa Albankama ostali da žive na očevini i imaju porod. Jedan od njih je i Ilija Jelić (37) iz Debelje kod Nove Varoši, kome je lane ova humanitarna organizacija organizovala svatovsko putovanje u selo Vrake, kod Skadra, po izabranicu Vesnu Stajkić (21).

Sela u ovom delu Srbije su nažalost puna neženja i svadbe su retkost jer je devojkama draži grad. "Imao sam nameru i ranije da se ženim, ali su mi neke devojke rekle da će pre ostati neudate nego što će doći u Debelju. Srećom, Vesna nije poput naših devojaka koje pate za gradom. Pre prosidbe, dolazila je sa roditeljima u Debelju i videla da ovo nije nikakva nedođija i da se i ovde, u ovoj netaknutoj prirodi, može lepo živeti", priča mladoženja Ilija Jelić.

Provodadžije traže i po 2.500 evra

Agencije i snalažljivi pojedinici, uglavnom iz Skadra i okoline, neženjama iz Srbije traže i do 2.500 evra da bi za njih u Albaniji pronašli udavaču. Mada se radi o pozamašnoj svoti - posao cveta.

"Provizija posrednika je oko 500 evra. Ostatak novca pokriva troškove puta i smeštaja jer mladoženja pre prosidbe mora bar dva puta da dođe u Albaniju, kao i putna dokumenta za mladu. Često pretekne i nešto novca za kupovinu sitnih poklona za devojčine roditelje", kažu upućeni u ove poslove.