KOMPJUTER NADMAŠIO ČOVEKA: Računari će do 2029 biti pametniji od ljudi
Rej Kurcvajl, stručnjak za veštačku inteligenciju u kompaniji Gugl, predviđa da će do 2029. računari biti pametniji od ljudi.
Preduzetnik i futurolog već je predvideo da će u narednih 15 godina postajati sve inteligentniji i da će moći da razumeju šta govorimo, uče iz iskustva, šale se, pričaju priče, pa čak i flertuju.
Kurcvajl (66) koji se smatra jednim od vodećih svetskih stručnjaka za veštačku inteligenciju, a među tehnolozima je popularizovana njegova ideja “singulariteta” - trenutka u budućnosti kada će ljudi i mašine postati jedno.
Gugl ga je zaposlio krajem 2012. kako bi radio na narednom projektu kompanije - pretraživaču koji se služi veštačkom inteligencijom i poznaje nas bolje, nego što mi znamo sami sebe.
U intervjuu za Observer New Review Kurcvajl kaže da mu kompanija nije dala nikakva izričita uputstva, osim što mu je naložila da pronađe način da “nauči” Gugl da razume prirodan jezik.
“Moj projekat je da zasnujem pretragu na razumevanju jezika”, kaže on.
“Kada pišete članak, vi ne stvarate zanimljivu kolekciju reči. Vi imate nešto da kažete i Gugl bi trebalo da inteligentno i organizovano prerađuje informacije iz celog sveta. Poruka u vašem članku je informacija, ali to računari ne razumeju. Zato, želimo da oni čitaju sve što se nalazi na internetu i svaku stranu svake knjige, kako bi mogli da učestvuju u inteligentnom dijalogu sa korisnicima i odgovaraju na njihova pitanja”.
Kurcvajlova predviđanja samo su deo ranijih najava da Gugl pravi najveću laboratoriju veštačke inteligencije na svetu.
Kompanija je kupila nekoliko kompanija koje se bave “podučavanjem” mašina i proizvodnjom robota, uključujući i Boston Dynamics.
Kurcvajl je poznat po izumima koji su promenili svet- prvom desktop skeneru, prvom kompjuterskom programu koji je mogao da prepozna slogovne fontove i prvom sintisajzeru govora.
On je 1990. predvideo da će kompjuter pobediti svetskog šampiona u šahu do 1998. (1997. IBM-ov Deep Blue pobedio je Garija Kasparova) i da će world wide web biti hit i to u trenutku kada je mrežu koristilo svega nekoliko naučnika.